Aktualności

 

X - jubileuszowa edycja Festiwalu Hałda Jazz

2017-06-09

Już za chwil kilka dziesiąta a zarazem jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu ,,Hałda Jazz’’ – Bogatynia 2017.

,,Propagowanie jazzu i bluesa oraz muzyki nimi inspirowanej, pokazanie jej piękna i potencjału, to cel jaki przyświeca organizatorom Hałda Jazz - Bogatynia 2008’’.

Powyższym cytatem zapowiadaliśmy pierwszą - eksperymentalną edycję jazzowego przedsięwzięcia datowanego na 13 - 14 czerwca 2008 r. Pamiętajmy jednak, że tradycje bogatyńskich koncertów jazzowych sięgają już dużo wcześniej aniżeli żywotność samego festiwalu. Podczas organizowanych w Zagłębiu Tuszowskim koncertów wystąpili już min: Bill Evans, Randy Brecker, Hiram Bullock, David Gilmore, Jim Beard, i wielu innych. Festiwal ,,Hałda Jazz’’ to wydarzenie artystyczne o oryginalnej formule i ważnym przesłaniu społecznym. Z ofertą muzyczną o najwyższych walorach artystycznych organizatorzy trafiają nie tylko do mieszkańców Bogatyni ale do szerszej społeczności regionu.
Niewątpliwie na powodzenie organizacji festiwalu jazzowego w tej części województwa dolnośląskiego wpływa położenie geograficzne miasta, które znajduje się blisko Pragi i Berlina. Bogatynia usytuowana jest po prostu u styku trzech państw, tj. Polski, Czech i Niemiec. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak wielkie i prężne ośrodki jak wspomniane Praga czy Berlin, zapraszają w swe progi największych muzyków z całego świata. Wychodząc z powyższego Bogatynia jest co najmniej tak samo atrakcyjnym miejscem do organizowania tego rodzaju przedsięwzięć, a konsekwentne kultywowanie festiwalu "Hałda Jazz" przyczynia się do jeszcze większej promocji tego miasta, jako południowo – zachodniej wizytówki województwa dolnośląskiego.

Z przyjemnością zapraszamy miłośników synkopowanych rytmów na dziesiątą odsłonę festiwalu „Hałda Jazz”, którego realizację zaplanowaliśmy w dniach 22 - 24 czerwca

W tym roku innowacyjnie rozpoczniemy od Jazzu Ulicznego. Jako preludium do piątkowej odsłony jazzowego wydarzenia w różnych miejscach Bogatyni napotkamy grających muzyków. A kto, a co, a gdzie? Dochodzące z oddali improwizowane dźwięki doprowadzą nas do celu.     

  Kolejnego dnia w piątek 23 czerwca na sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury będziemy mogli uczestniczyć w dwóch wydarzeniach, pierwsze z nich to koncert big bandu pod kierownictwem puzonisty Bartosza Pernala. Bartosz Pernal Orchestra  zagra z towarzyszeniem znakomitej, charyzmatycznej wokalistki Anny Marii Mbayo. W programie znajdą się największe jazzowe hity, jak Satin Doll, Fever, A Foggy Day, Night And Day, Bye Bye Blackbird.

Oczywiście to nie cała oferta piątkowego programu, gdyż na deser pozostaje prawdziwa muzyczno – taneczna podróż przez różne zakamarki muzyki - Hałda Jazz Project.

      Dzięwiętnastu muzyków i czterech tancerzy - razem dwadzieścia trzy osoby na scenie. Z taką właśnie wizją muzyczną i propozycją urzeczywistnienia jej podczas jubileuszowej odsłony przedsięwzięcia wyszedł Krzysztof Witkowski, twórca Hałda Jazz Festiwalu. Własnie w trakcie tegorocznej edycji prezes stowarzyszenia Green otrzyma nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prestiżową odznakę " Zasłużony dla Kultury Polskiej". Warto podkreślić, że nagroda przyznana została za całkokształt artystyczny czyli zarówno za popularyzację sztuki jazzowej oraz za edukację muzyczną dla dzieci i młodzieży. Wracając do Hałda Jazz Project należy podkreślić, że aranżowany od początku do końca koncert połączony jest z jazzowym – tanecznym show. Muzyczno – taneczne widowisko ma na celu oddanie hołdu największym twórcom świata, którzy zmienili oblicze muzyki. Hałda Jazz Project to doborowy skład muzyków, który tworzą Piotr Wojtasik, Tomas Sanchez, Jacek Kotlarski, Grzegorz Daroń, Katarzyna Mirowska, Marcin Warzynowicz, Roy Bennett, Piotr Wrombel, Piotr Matuszczyk. Oczywiście to nie pełna lista wykonawców gdyż jest jeszcze kwartet smyczkowy, sekcja dęta oraz grupa taneczna pod kierownictwem Piotra MałeckiegoW prezentowanym programie znajdą się zaaranżowane w lekko jazzowej stylistyce utwory m.in. Michaela Jacksona, Petera Gabriela, Toto, Andrzeja Zauchy a także autorskie kompozycje przygotowane z myślą o jubileuszowej Hałdzie Jazz.

       W sobotę 24 czerwca na festiwalowej scenie gościć będzie ,,BARON POLSKIEGO JAZZU’’. To nikt inny jak uznany na międzynarodowej scenie jazzowej saksofonista Piotr Baron, który wystąpi wraz ze swoim bandem, który oprócz lidera tworzą Robert Majewski (trąbka), Michał Tokaj (fortepian), Maciej Adamczyk (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja).

Na zakończenie festiwalu na bogatyńskiej scenie zaprezentuje się dama światowego jazzu - Grażyna Auguścik.

Po ukończeniu studiów w Polsce i nagraniu swojej pierwszej płyty ”Sunrise Sunset” w 1988 roku trafiła do słynnej amerykańskiej uczelni Berklee College of Music w Bostonie. Dyplom ukończenia szkoły z wyróżnieniem otrzymała w 1992 roku z rąk samego Philla Collinsa i śp. wybitnego Alla Jarreau. Gwiazda tegorocznej Hałda Jazz wystąpi w towarzystwie brazylijskiego gitarzysty Paulinho Garcia. A to co napisał o duecie krytyk muzyczny z Chicago Tribune  Howard Reich najlepiej odzwierciedla to co artyści mogliby powiedzieć sami o sobie – przyznała Grażyna Auguścik.

 "Dwa głosy stworzone dla siebie" ("Jazz Forum Magazine")

 Grażyna i Paulinho od ponad piętnastu lat grają w duecie, ale talent tych dwóch muzyków sprawia, że ​​ich twórczość jest świeża i lepsza z każdym kolejnym koncertem. Urodzona w Polsce Grażyna i brazylijski Paulinho, łączą ze sobą dwa światy tak dalekie, ale tak bliskie duchowo, które łączy uniwersalny język muzyki. Spotkali się w Chicago po tym jak Grażyna zakończyła studia muzyczne w Berklee College of Music i przeprowadziła się do "wietrznego miasta", w którym Paulinho mieszkał od kilku lat. Ich koncerty indywidualnie jak i w duecie otrzymały wiele dobrych recenzji krytyków muzyki, odbiorców jazzowych i nie - jazzowych. Grażyna została wybrana w 2002, 2003, 2004, 2005 i 2006, 2016 jako najlepsza wokalistka jazzowa przez prestiżowe "Jazz Forum Magazine". Paulinho został wybrany brazylijskim I jazzowym  muzykiem roku w Chicago w  2002, 2010, 2013. Każdy z nich ma w swojej dyskografii nagranych około 20 płyt, Ich jedna z trzech wspólnych płyt  "Homage" wydana w Japonii, po długiej promocyjnej trasie koncertowej w ramach Fujitsu Jazz Festival w 2002 roku, została  płytą roku 2002. Duet regularnie występuje w Ameryce, a także w krajach europejskich i azjatyckich. Brazylijskie, jazzowe czy ludowe piosenki Grażyna Auguścik i Paulinho Garcia to międzynarodowy akt, którego nikt nie powinien przegapić.

Roy Bennet Group w Wałbrzychu

2017-05-22

ROY BENNETT - WULKAN POZYTYWNEJ ENERGII

Wokalista zespołu to rodowity Jamajczyk na co dzień mieszkający w Londynie.  Jego styl i sceniczna ekspresja wyraźnie nawiązują do muzycznych tradycji Jamajki, muzyki funkowej spod znaku Jamesa Browna, soulu czy R&B.
Niezwykła żywiołowość, charyzma i ogromna pozytywna energia wokalisty emanuje na cały band, który podczas koncertów tworzy na scenie prawdziwy muzyczny dynamit. To właśnie pojęcie najtrafniej charakteryzuje tą polsko - angielską formację, której frontmanem jest oczywiście Roy Bennett.   Liderem zespołu jest jednak jego basista   Krzysztof Witkowski - pomysłodawca i założyciel tego wyjątkowego, w naszej rodzimej przestrzeni muzycznej, projektu.
Jesienią ubiegłego roku K. Witkowski uhonorowany został nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury, w tym również za propagowanie sztuki jazzowej na stworzonym i kierowanym przez siebie Międzynarodowym Festiwalu „Hałda Jazz” w Bogatyni, który w tym roku będzie miał już swą IX odsłonę.
       Oprócz Bennetta Krzysztof do współpracy zaprosił znaczących w Polsce muzyków, grających na co dzień  z gwiazdami takimi jak chociażby Justyna Steczkowska. A są to: Tomasz Pacanowski – gitara. Na co dzień gra w zespołach Sidneya Polak oraz Różach Europy. Na perkusji Grzegorz Daroń - muzyk, kompozytor, producent. Jest kierownikiem muzycznym zespołu Justyny Steczkowskiej. Na fortepianie zagra Robert Jarmużek. Pełną energii sekcję dętą stanowią: Wiesław Mekka (saksofony) oraz Marcin Fic (trąbka). W chórkach natomiast śpiewają znakomici wokaliści - Katarzyna Mirowska oraz Marcin Wawrzynowicz.

       Muzyka Roy Bennet Group to energetyczna mieszanka muzyki funk, reggae, soul i r&b z przejawiającą się w aranżacjach harmonią jazzową. Prezentowany podczas koncertu repertuar gwarantuje prawdziwy, dziewięćdziesięciominutowy show, podczas którego wykonywane są autorskie kompozycje z rekomendowanego przez Marka Niedźwieckiego i „radiową trójkę” albumu ,,Positive – Energy’’ oraz covery utworów największych sław, np. Jamesa Browna czy Boba Marleya.
Już od początku istnienia Roy Bennet Group znajduje życzliwość i ogromne zainteresowanie mediów udowadniając, że z taką muzyką można dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców w Polsce. To również dowód na to, że dźwięki w stu procentach grane na żywo niosą w sobie niesamowitą moc i energię.

www.funadcjagreen.org
www.roybennettgroup.com
Prosimy o potwierdzenie przybycia + 48 500296755

Dni Świdnicy

2017-05-21

,,Hip – hop na wakacje’’

Już 2 czerwca podczas Dni Świdnicy zaprezentujemy mieszkańcom miasta twórczość młodych świdniczan, którzy wzięli udział w warsztatach ,,Hip – hop na wakacje’’. Przedsięwzięcie organizowane jest w ramach zleconego przez Gminę Miasto Świdnica zadania w zakresie przeciwdziałania narkomanii.
Głównym celem organizowanych warsztatów jest ukazanie młodym ludziom twórczej alternatywy wobec bezczynnego spędzania czasu.

,,Hip – hop na wakacje’’ to przesłanie profilaktyczne zawierające kila ważnych oddziaływań a nawet strategii profilaktycznych. Pierwszą z nich i wiodącą jest strategia alternatyw a kolejną i uzupełniającą, zastosowaną podczas realizacji projektu jest strategia edukacyjno – informacyjna. Ponadto nazwa projektu samoistnie przemawia do młodych odbiorców, używając z jednej strony nowoczesnego języka, z drugiej zaś symbolicznie promuje letni, wakacyjny czas.
Warsztaty prowadzone były m.in. przez Roya Bennetta, Marcina Wawrzynowicza, Piotra Małeckiego oraz autora projektu Krzysztofa Witkowskiego. Uczestnicząca w warsztatach młodzież przyswoiła umiejętności w zakresie: śpiewu, układania rymowanych tekstów, komponowania muzyki opartej na samplingu, tworzenia „bitów’’, gry na instrumentach oraz tańca nowoczesnego (hip – hop, jazz). Powstałe podczas warsztatów utwory muzyczne wraz z choreografią taneczną zaprezentowane zostaną na dużej scenie podczas obchodów święta miasta.
Cała akcja prowadzona jest w myśl hasła ,,Wciąga Nas Twórczość. Narkotyki Nie’’ co niewątpliwie znalazło odzwierciedlenie w piosenkach, do których tekst napisali świdniccy gimnazjaliści.

Dla wszystkich osób, które otrzymały zaproszenie na finał akcji i okażą je przy wejściu, gwarantujemy wstęp wolny. Zaproszenie zwalnia z zakupu biletu na prezentowaną twórczość gimnazjalistów i koncert Roy Bennet Group.

Umiesz śpiewać, grać lub tańczyć z używkami zacznij walczyć!

 

  

 

Wciąga Nas Twórczość. Alkohol i Narkotyki Nie! - w Wałbrzychu

2017-05-08

Już 12 maja uczniowie wałbrzyskich gimnazjów będą mogli wziąć udział w niepowtarzalnym projekcie muzyczno - profilaktycznym ,,Twórczy Nie – Zależni’’.
Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green już po raz trzeci zaprezentuje profilaktyczną akcję kilkusetosobowej grupie wałbrzyskich Gimnazjalistów.
Działanie możliwe jest dzięki mocnemu wsparciu zadania przez Gminę Wałbrzych.

Wartym podkreślić, że ubiegłoroczna edycja spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestniczącej w przedsięwzięciu młodzieży i pedagogów.
W tym roku wałbrzyscy gimnazjaliści uczestniczyć będą w akcji łączącej w sobie profilaktykę uniwersalną, jak również profilaktykę alternatyw. Choć proponowana akcja nie jest wpisana do bazy rekomendowanych programów profilaktycznych to z prowadzonych obserwacji można wnioskować, że właśnie twórcza forma przekazu informacji jest działaniem trafionym w dziesiątkę. Jesteśmy spełnieni, że i w tym roku możemy powtórzyć akcję dla wałbrzyskiej młodzieży.


Głównym celem projektu jest kształtowanie, wśród młodzieży, postawy życia wolnego od środków psychoaktywnych poprzez wzmocnienie czynników chroniących przed popadaniem w zachowania ryzykowne. Zaplanowane spotkanie to umiejętne połączenie skutecznych metod profilaktyki uzależnień, przystępnie przekazanej wiedzy teoretycznej, oraz muzyki, która stanowi najlepszą formę komunikacji z młodzieżą i wyzwala w niej silne pozytywne emocje.
Uczestnicy projektu poszerzą swoją wiedzę na temat zagrożeń i skutków używania substancji psychoaktywnych. Poza wykładem przeprowadzonym przez Certyfikowanego Specjalistę Terapii Uzależnień gimnazjaliści otrzymają specjalnie opracowany folder, w którym zamieszczone zostaną informacje na temat zagrożeń płynących z zażywania substancji psychoaktywnych. Informacjami tymi będą mogli podzielić się z rodzicami, opiekunami, jak i kolegami. Poza częścią edukacyjną czeka jeszcze na młodych uczestników atrakcja muzyczna, bowiem specjalnie dla potrzeb projektu zaproszenie przyjął brytyjski wokalista Roy Bennett. Wykona on, wraz z grupą liczących się w Polsce muzyków, koncert prezentujący przeboje największych artystów zmarłych przedwcześnie wskutek nadużywania lub przedawkowania narkotyków i alkoholu. Razem z nim zagrają: na gitarze Tomasz Pacanowski (grający na co dzień m.in. w zespole Sidneya Polaka), na saksofonach Karolina Pernal, na pianie Dominik Mąkosa, na perkusji Piotr Zarecki, na trąbce Marcin Fic.  W chórkach zaśpiewają znakomici wokaliści - Katarzyna Mirowska oraz Marcin Wawrzynowicz. Ostatnia część spotkania przysłuży się integracji. Podczas niej bowiem, uczestnicząca w projekcie młodzież, zaprezentuje się na scenie przy współudziale profesjonalistów. Ta części programu przebiegnie pod hasłem: „Wciąga nas twórczość. Narkotyki i alkohol nie’’. Podczas jej trwania młodzież zostanie wciągnięta do wspólnej zabawy z występującymi artystami. Wspólne warsztaty muzyczno – rytmiczne sprzyjać będą nie tylko integracji, ale będą też, jako element muzykoterapii, służyć rozbudzeniu kreatywności oraz odreagowaniu napięcia i stresu. Program ,,Twórczy Nie – Zależni’’ stwarza możliwość lansowania młodych na prawdziwej scenie. 

Plakat dotyczący wydarzenia znaleźć można tutaj - link

Zapraszamy również na nasz Facebookowy profil, który dotyczy tego projektu, a który znaleźć móżna tutaj - link

Wciąga Nas Twórczość. Uzależnienia Nie!

2017-04-24

Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green przy współpracy z Bogatyńskim Punktem Konsultacyjno – Informacyjnym ds. Przeciwdziałania Narkomanii zrealizuje kolejne edycje akcji profilaktycznej pt. ,,Twórczy Nie – Zależni’’.  
W piątek 28 kwietnia w Bogatyńskim Ośrodku Kultury szóstoklasiści szkół podstawowych, gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych wezmą udział w znanym i wysoko ocenionym przez dotychczasowych odbiorców projekcie.  
Celem naszych działań jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży zdrowych wzorców życia wolnego od narkotyków.
Przedsięwzięcie obejmuje wiele zintegrowanych działań artystycznych i edukacyjnych, mających na celu promowanie trzeźwego i twórczego stylu życia, jako alternatywy wobec uzależnień.
Podczas zorganizowanego spotkania w części pierwszej – teoretycznej, poruszone zostaną kwestie edukacyjne na temat zagrożeń płynących z brania narkotyków.
Część druga – warsztatowa, to aktywizacja młodych ludzi do wyrażania samych siebie poprzez sztukę. Zebrana młodzież wspólnie z kadrą prowadzącą, (którą tworzą profesjonalni artyści)  weźmie udział w różnych działaniach muzycznych i rytmicznych.
"Wciąga nas twórczość. Narkotyki nie" – to hasło przewodnie programu "Twórczy Nie – Zależni". Realizacja programu kształtuje tzw. postawy niezależne, w szerokim tego słowa znaczeniu (wolność od uzależnień, propagowanie niezależności od panujących w społeczeństwie i popkulturze postaw i trendów, etc.). Z drugiej zaś strony program zachęca i inspiruje młodzież do realizacji własnych zamierzeń artystycznych, kreatywnego myślenia i do wyrażania siebie za pośrednictwem sztuki.

Zadanie finansowane ze środków Gminy Bogatynia

Patroni medialni:

Telewizja Regionalna TVT

1 .. 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 .. 19

© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU