Aktualności

 

Hałda Jazz w hołdzie dla Komedy.

2020-10-07

Szanowni Państwo,
przed nami XIII Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz, Wałbrzych 2020. (kliknij by wyświetlić plakat)

Impulsem do wyboru tematyki tegorocznej edycji festiwalu była, celebrowana w ubiegłym roku, 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Dla upamiętnienia rocznicy, zorganizowano wiele projektów, odbyło się mnóstwo koncertów, nagrano nawet kilka płyt. Wszystkie te aktywności były niezwykle ważne, gdyż przybliżyły nieocenioną twórczość tego wybitnego kompozytora i pianisty.

KOMEDA w WAŁBRZYCHU Zorganizowanie festiwalu jazzowego, jako kolejnej imprezy z całego szeregu podobnych, nie miało sensu. Realizacja 13 edycji Hałda Jazz musiała więc kryć w sobie coś więcej.


Genezy wyboru tematyki tegorocznego wydarzenia należy doszukiwać się w historii, a konkretnie - w krótkim epizodzie z życia Krzysztofa Trzcińskiego, związanym z Wałbrzychem. Miejscowe media informowały: "15 września 2011, na ścianie kamienicy przy ul. Słowackiego w Wałbrzychu, gdzie w latach 1946-1947 mieszkał Krzysztof Komeda Trzciński z rodzicami i siostrą, odsłonięto tablicę pamiątkową, na której umieszczono fragment klawiatury pianina i fragment taśmy filmowej oraz inskrypcję:
W tym budynku w latach 1946-1947 mieszkał Krzysztof Komeda Trzciński (1931-1969), wybitny kompozytor i pianista jazzowy, światowej sławy twórca muzyki filmowej. Tutaj narodziła się jego pasja do muzyki jazzowej".

W Hołdzie dla Królowej Soulu.

2019-10-01

Już 23 października na deskach IMPARTU we Wrocławiu, a zaraz po tym bo 24 października w KINOTEATRZE ZBYSZEK w Dzierżoniowie oddamy muzyczny hołd Królowej Soulu.

Szłam którejś pięknej środy ulicą Plebiscytową i mijając siedzibę katowickiej orkiestry radiowej, usłyszałam dźwięki utworu, który już znałam, a był nim Free Way of Love z repertuaru Arethy Franklin. Nie wahając się wpadłam do reżyserki z pytaniem - Cóż to? Nagrywacie Free Way? Usłyszałam, że tak, a na kolejne moje pytanie, kto nagrywa wokal padła odpowiedź, że nikt, bo gitara gra melodię.

- Ojej! A mogę nagrać ją? Mam przy sobie tekst! W piątek zadzwonił do mnie realizator tych nagrań Zbyszek Malecki, który powiedział, że kiedy zgrywano ten utwór, ktoś przechodząc powiedział: „Ale ta Aretha daje”… a on na to: To nie Aretha, to Uryga”.

Tak wspomina swoje fascynacje królową gospel Ewa Uryga, wokalistka wprost stworzona do tak wymagającego i wyjątkowego repertuaru.

Warto wspomnieć, że niewielu artystów sięga po utwory Arethy Franklin. Dlatego też proponowany koncert to program pełen niespodzianek. Niespodzianek, ponieważ usłyszycie: Respect, Think, Natural Woman, How I Got Over i inne utwory w zaskakujących rozrywkowo - jazzowo, nowoczesnych aranżacjach w wyjątkowym wykonaniu. Będzie to połączenie doświadczenia pierwszoligowej wokalistki Ewy Urygi oraz znakomicie rapującego londyńczyka Roy’a Bennetta.

Koncerty dedykowane Arecie Franklin to pomysł basisty Krzysztofa Witkowskiego, który jako pierwszy w Polsce jesienią 2018 roku oddał hołd Królowej Soulu, zapraszając do współpracy m.in.: Ewę Urygę i Dorotę Piotrowską. Po udanej premierze wykonanych w septecie koncertów postawił sobie za cel wystawienie czegoś w rodzaju widowiska muzycznego, tym razem w nieco większym, bo siedemnastoosobowym składzie, który niewątpliwie zdominuje zapał i talent młodego pokolenia polskiego jazzu.

Poza wspomnianymi wokalistami czekają na Państwa:

Tomasz Wendt (saksofony), Bartosz Pernal (puzon), Marcin Fic (trąbka) Gabriel Niedziela (gitara), Kasia Pietrzko (fortepian), Artur Florkowski (syntezator), Max Olszewski (perkusja), najprawdopodobniej Krzysztof Witkowski (gitara basowa)

oraz znakomite trio wokalne:

Marcin Wawrzynowicz, Katarzyna Mirowska i Joanna Świniarska (chóry)

a także: Vinyl String Quartet:

Katarzyna Gluza (I skrzypce), Angela Gołaszewska (II skrzypce), Oliwia Kędziora (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela).

 

Więcej o artystach:

Roy Bennett – wokalista, na co dzień mieszkający w Londynie - dobrze znany jest słuchaczom radiowej Trójki z prezentowanego przez Marka Niedźwieckiego albumu „Positive Energy”. Wielokrotnie koncertował na polskich scenach m.in. na: Hałda Jazz Festiwalu, Bielskiej Zadymce Jazzowej oraz we wrocławskim klubie Vertigo.

Chórki - to kolejne polskie głosy, które mogą podjąć się wyzwania i sprostać trudnemu repertuarowi Arethy Franklin. Wykona je trio pod egidą Marcina Wawrzynowicza, twórcy kwartetu wokalnego The Sound Pack zwanego polskim Manhattan Transfer. W skład zespołu wchodzą absolwenci i wykładowcy Instytutu Jazzu Akademii Muzycznych w Katowicach i Poznaniu.

Tym razem chóry zaprezentują się w trzyosobowym składzie – Joanna Świniarska, Katarzyna Mirowska oraz Marcin Wawrzynowicz.

Tym artystom towarzyszyć będzie jeszcze 14 nazwisk z przewagą młodych, a do tego zdolnych i już wielokrotnie nagradzanych i docenianych muzyków.

Gitarzysta Gabriel Niedziela pochodzi z muzycznej, jazzowej rodziny. Na jednej scenie stawał m.in. z takimi muzykami jak Maria Schneider, Michał Urbaniak, Piotr Baron, Włodzimierz Nahorny. Postawili na niego m.in. Mike Stern, Peter Bernstein, Marek Napiórkowski - jurorzy II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Gitarowego im. Jarka Śmietany w Krakowie, przyznając mu pierwsze miejsce.

Gabriel jest prawdziwym i świetnym gitarzystą jazzowym! Swing, rytm i wszechstronna znajomość jazzu i gitary czyni z niego świetnego partnera do współgrania! Grywa w moich składach jazzowych od lat! Super Jazz Guitarist z prawdziwego zdarzenia!” - Michał Urbaniak.

Pianistka - Katarzyna Pietrzko swoją wyjątkową wyobraźnię muzyczną zaznaczyła po raz pierwszy wygrywając w 2015 r Grand Prix 39 Międzynarodowego Konkursu Jazz Juniors w Krakowie. Potem posypał się deszcz nagród: jest laureatką „Mateusza” Polskiego Radia Trójki w kategorii Debiut Roku za swoją debiutancką płytę „Forthright Stories”. Była nominowana do Fryderyków 2018. W jej ręce trafiła nagroda Grand Prix Jazz Melomani 2018 w kategorii Nadzieja Melomanów. Swoim zmysłem improwizatorskim i kreatywnością zwróciła na siebie uwagę mistrza Tomasza Stańki, który zaprosił ją do wspólnego koncertu i gdyby nie nagła śmierć mistrza, planował z Kasią dalszą współpracę podczas europejskiej trasy koncertowej.

Saksofonista Tomasz Wendt obecnie pisze doktorat na wrocławskiej Akademii Muzycznej, ale poza pracą naukową za swój talent muzyczny zdobył pierwszą nagrodę w konkursie festiwalu Jazz nad Odrą 2013 oraz w tym roku drugą nagrodę zespołową festiwalu Getxo Jazz w Hiszpanii. Z Atom String Quartet nagrał swoją debiutancką płytę „Behind the Strings”. Stawał na scenie obok takich muzyków jak: Erick Marienthal. Dean Brown, Piotr Wojtasiak, Grzegorz Nagórski, Artur Lesicki.

Puzonista Bartosz Pernal jest również absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej. Za swój warsztat został doceniony nagrodami: Grand Prix w Getxo Jazz Festiwal w Hiszpanii, Nagroda dla Najlepszego Zespołu na 2nd Bucharest International Jazz Competition w Rumunii, Grand Prix na międzynarodowym Tarnów International Jazz Contest. Jako kompozytor, aranżer i dyrygent realizuje swoje autorskie projekty Bartosz Pernal Orchestra, Bartosz Pernal Sextet oraz Bartosz Pernal Quratet. Do współpracy zapraszają go: Urszula Dudziak, Stanisław Sojka, Zbigniew Namysłowski, Michał Urbaniak, Jan Ptaszyn Wróblewski.

Trębacz Marcin Fic to wychowanek Piotra Wojtasika oraz absolwent wrocławskiej uczelni w Zakładzie Jazzu i Muzyki Estradowej. Jest również młodym aranżerem a także bandleaderem autorskich projektów - kwintetu i kwartetu jazzowego.

Kwartet Vinyl String Quartet w składzie: Katarzyna Gluza, Angela Gołaszewska, Olivia Kędziora i Marzena Masłowska może się pochwalić nagraniem muzyki do filmów „Dzień dobry, kocham Cię”, „Porady na zdrady”, „Pech to nie grzech”, zwiastuna do filmu „Kler”, muzyki do spektaklu „Porwanie Sabinek” warszawskiego Teatru Kamienica. Kwartet brał udział w znanej produkcji HBO „Gra o tron” sezon V oraz wykonali utwór promujący film „Historia Roja”. Dla stacji TVN Style nagrali ramówkę „Stylowy kawałek” Rafała Kulczyckiego. To kwartet smyczkowy, dla którego muzyka to nie tylko zawód, ale też wielka pasja. Obecność kwartetu w tym projekcie niewątpliwie podkreśli wzniosłość wydarzenia.

Koncerty miłośników Arethy okrasi dodatkowo utalentowany kompozytor Artur Florkowski grający na syntezatorze. To właśnie jego piosenka "Love in Your Eyes" z płyty „Positive Energy” dziesięcioosobowego bandu Roy Bennet Group została doceniona przez Marka Niedźwieckiego i ostatecznie znalazła się w 10 wydaniu składanki "Smooth Jazz Cafe".

Artystą odpowiedzialnym za rytm będzie perkusista Max Olszewski. Jest laureatem I nagrody w konkursie Mapex Drummer of Tommorrow w Opolu, II miejsca na festiwalu Jazz Juniors, oraz Grand Prix Jazz Juniors i Krokus Jazz Festival. Z zespołem Kuba Banaszek Quartet zdobył Grand Prix XXI Ogólnopolskiego przeglądu zespołów jazzowych i bluesowych w Gdyni oraz został wyróżniony nagrodą dla najlepszego instrumentalisty tego konkursu, a w 2019 roku z tym samym kwartetem zdobył Grand Prix na Festiwalu Jazz nad Odrą.

To wyjątkowe wydarzenie nie doszłoby jednak do skutku, gdyby nie pasja jednego człowieka, który już w 2018 roku pracował nad artystyczną oprawą tego koncertu. Choć nie wiadomo do końca czy basista sam wystąpi na scenie, to w istocie spiritus movens całego spektaklu.

Krzysztof ma ogromny dorobek menadżerski i muzyczny. Jest założycielem i liderem polsko - angielskiej formacji Roy Bennet Group, której wydana pod patronatem radiowej Trójki płyta Positive Energy, zyskała uznanie czołowych, polskich dziennikarzy muzycznych na czele z Markiem Niedźwieckim.

Krzysztof Witkowski jest również wieloletnim animatorem jazzu, twórcą Festiwalu Hałda Jazz, który w tym roku będzie miał swoją dwunastą odsłonę, a już po pierwszej edycji zyskał spore zainteresowanie ogólnopolskich mediów.

,,Uważam, że pasja, z jaką Krzysztof Witkowski organizuje ten festiwal od dwóch lat, ale proszę nie zapominajmy, że to jest właściwie zwieńczenie jego starań od wielu, wielu lat, bo on tutaj organizował koncerty tylko pojedyncze i wreszcie szczęśliwie wpadł na pomysł, że warto to zebrać w większą całość, taką festiwalową. To mi szalenie imponuje, ponieważ uważam, że przyszłość muzyki, festiwali a właściwie umówmy się wszystkiego, należy wyłącznie do ludzi z pasją, którzy są w stanie życiem ryzykować za wieczór swoich marzeń i Pan Krzysztof jest jednym z takich ludzi, ogromnie go za to szanuję’’ - Marcin Kydryński.Koncerty w hołdzie Królowej Soulu.

2019-09-09

Tribute to Aretha Franklin to cykl koncertów dedykowanych dla uczczenia pamięci zmarłej w sierpniu 2018 roku, amerykańskiej piosenkarki – Arethy Franklin.

Pamiętamy zapewne, że artystka wylansowała takie przeboje, jak: Respect, I Never Loved a Man, Chain of Fools, God Bless the Child, Something He Can Feel, I Say a Little Prayer, You’ve Got a Friend, Natural Woman, How I got Over, The Lord's Prayer, Think czy Free Way of Love.

Przynajmniej część z wymienionych wyżej utworów usłyszymy podczas zapowiadanych koncertów, które pomimo nowej rozrywkowo – jazzowej stylistyki - przeniosą nas do muzycznego dworu Królowej Soulu.

Wykonawcami tego wyjątkowego projektu będą wy Ewa Uryga oraz rapujący londyńczyk - Roy Bennett, dobrze znany słuchaczom ,,Radiowej Trójki’’.

Ewa Uryga to wokalistka wprost stworzona do tak wymagającego i wyjątkowego repertuaru. Artystka jeszcze podczas studiów na Akademii Muzycznej w Katowicach - Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach - z sukcesem i pasją wykonywała utwory Arethy Franklin.

Jesteśmy przekonani, że nowe aranżacje, jak również nałożenie się różnych stylów muzycznych pozwoli dotrzeć do szerszego grona publiczności a cały koncert zabrzmi świeżo i nowocześnie.

Ciekawostką jest, że wykonywany podczas koncertu repertuar, wzbogacony zostanie rapowanymi przez Roya Bennetta historyjkami z życia Arethy Franklin. Wplecione do repertuary elementy rapu trafią do wyrobionego już miłośnika R&B, ale też jego pośrednictwem za pośrednictwem przyciągną uwagę młodego pokolenia, które pozna twórczość największej solowej artystki wszechczasów.

Oprócz wokalistów Ewy Urygi i Roya Bennetta wystąpią Krzysztof Witkowski (gitara basowa – pomysłodawca tego projektu), Tomasz Wendt (saksofony), Bartosz Pernal (puzon), Marcin Fic (trąbka), Gabriel Niedziela (gitara), Kasia Pietrzko (fortepian), Artur Florkowski (syntezator), Max Olszewski (perkusja) oraz chóry w składzie: Marcin Wawrzynowicz, Katarzyna Mirowska, Joanna Świniarska.

Cały koncert ozdobi swym brzmieniem Vinyl String Quartet, który wystąpi w składzie:

Katarzyna Gluza (I skrzypce), Angela Gołaszewska (II skrzypce), Oliwia Kędziora (altówka), Marzena Masłowska (wiolonczela).

Ten siedemnastoosobowy skład zaproszonych przez Krzysztofa Witkowskiego artystów stworzy szeroką gamę brzmień tj.: chórów, instrumentów dętych czy też smyków, co niewątpliwie nada całemu koncertowi pełniejszego - orkiestrowego brzmienia, niezbędnego przecież do wykonania repertuaru z dworu królowej.

Premiera projektu odbędzie się już 23 października we wrocławskim Imparcie.

Szczegóły na plakacie: --klik-- 

 

,,Wciąga Nas Hip – Hop, narkotyki Nie’’

2019-08-12

Główny Inspektorat Sanitarny poleca warsztaty Fundacji Green.

Kultura hip-hop stała się wszechobecna wśród młodych ludzi. Ma jednak swoje dobre i ciemne strony. Twórcom hop-hopu zarzuca się używanie wulgaryzmów, promowanie narkomanii, agresywność, widzenie rzeczywistości tylko w czarnych barwach.

Powyższe stwierdzenie jest jednak prawdziwe tylko wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę twórczość wąskiej grupy wykonawców tego stylu (głównie przedstawicieli sceny amerykańskiej).

Niewielu ludzi dociera jednak do tej drugiej strony hip-hopu. Tej, której celem jest przekazywanie młodym ludziom pozytywnych wartości. Pokazywanie, że trzeba uparcie dążyć do celu, mieć świadomość tego, co dzieje się wokół, pracować nad sobą i nad własnymi słabościami.

Poprzez realizację warsztatów ,,Wciąga Nas Hip – Hop, narkotyki Nie’’, chcemy pokazać moc pasji, która może wciągnąć młodych, być alternatywą dla narkotyków. Właśnie dlatego jest nam niezmiernie miło poinformować, że Główny Inspektor Sanitarny zainteresował się warsztatami autorstwa Fundacji Green. Zachęcamy do lektury: --klik--

 Wesołego Alleluja!

2019-04-20

Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych, 
pełnych nadziei oraz miłości,
Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań, 
wśród rodziny i najbliższych przyjaciół 
życzy Zarząd Fundacji Green 

1 - 2 - 3 - 4 - 5 - 6 .. 19

© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU