„HAŁDA JAZZ“

 

Międzynarodowy Festiwal ,,Hałda Jazz’’ w Bogatyni, to wydarzenie artystyczne, którego głównym celem jest popularyzacja jazzu i bluesa oraz muzyki inspirowanej tymi gatunkami, z udziałem wybitnych artystów z Polski i zagranicy.

Bogatynia, to niespełna 20-tysięczne miasto, położone na styku trzech granic: polskiej, niemieckiej i czeskiej. To również stolica Zagłębia Turoszowskiego, od wielu lat związanego z węglem brunatnym, wydobywanym w miejscowej kopalni odkrywkowej „Turów”. Nazwa festiwalu nawiązuje do przemysłu górniczego, gdyż hałdy, powstałe w wyniku eksploatacji węgla, na stałe wpisały się już w bogatyński krajobraz. „Hałda Jazz” niewątpliwie promuje również Dolny Śląsk wraz z jego naturalnym bogactwem. Tradycje bogatyńskiego jazzu są jednak dużo starsze, niż żywotność samego festiwalu. Jeszcze przed powołaniem „Hałdy” do życia w Bogatyni koncertowały sławy jazzu światowego formatu, m.in.: Bill Evans, Randy Brecker, Hiram Bullock, David Gilmore, Jim Beard i wielu innych.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” odbył się w październiku 2008 roku. Od tej pory odbyło się już pięć edycji tego prestiżowego przedsięwzięcia muzycznego, które od samego początku zyskało spore zainteresowanie ogólnopolskich mediów. Podczas realizacji drugiej edycji festiwalu patronat nad nim objęła Telewizja Polska (TVP Kultura), a osobisty wkład w nadanie imprezie jazzowego kunsztu wniósł Marcin Kydryński.

Z uwagi na powódź, jaka nawiedziła Bogatynię latem 2010 roku, trzecia edycja Festiwalu nie odbyła się w zaplanowanym (wrześniowym) terminie. Kataklizm wyrządzony przez Miedziankę, na co dzień niepozorną, wolno płynącą rzekę, zmienił nie tylko Bogatynię, ale też nadał imprezie zupełnie nowy kierunek. Organizatorzy Festiwalu obrali sobie wówczas cel, jakim była pomoc ludziom dotkniętym przez powódź. Z inicjatywy Krzysztofa Witkowskiego, we współpracy z Fundacją Polska Miedź i Polską Akcją Humanitarną, zorganizowano objazdową imprezę - ,,Hałda Jazz Powodzianom’’, a podczas kilkunastu koncertów zorganizowanych w różnych miastach Dolnego Śląska przeprowadzono zbiórkę publiczną na rzecz powodzian. Do akcji włączyli się: Telewizja Polska i Polskie Radio, Tomasz Stańko oraz Marek Niedźwiecki. Publiczność, która przybyła na koncerty, a także słuchacze radiowej ,,Trójki” zareagowali na apel organizatorów i wysyłali do operatorów sieci komórkowych charytatywne sms-y o treści: „Pomoc dla Bogatyni”. Cały dochód z akcji (ponad 90 tys. zł) został przekazany ofiarom powodzi za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej. Po zakończeniu charytatywnej trasy objazdowej, przesunięty w czasie trzeci Międzynarodowy Festiwal ,,Hałda Jazz’’ wrócił na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury dopiero późną jesienią 2010 roku. Właśnie wówczas, na antenie radiowej ,,Trójki’’, podczas popularnej audycji Marka Niedźwieckiego „Markomania”, zlicytowano za 36 tys. zł trąbkę ofiarowaną na rzecz powodzian przez Tomasza Stańko.

Niesprzyjające twórczej atmosferze okoliczności, jakie napotkały organizatorów tuż przed czwartą edycją ,,Hałdy’’, wpłynęły na podjęcie decyzji o przeniesieniu Festiwalu z Bogatyni do Pragi. Właśnie tam, do jednego z najpopularniejszych czeskich klubów jazzowych, Krzysztof Witkowski zaprosił kilka międzynarodowych sław jazzu (wystąpił m.in. John Betsch), a koncert festiwalowy został bardzo dobrze przyjęty przez czeską publiczność.

W 2012 roku Festiwal „Hałda Jazz” powrócił na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury w nowatorskiej formie i z nowymi propozycjami. Po raz pierwszy w historii Festiwalu odbyła się Mała Akademia Jazzu dla bogatyńskich przedszkolaków, w trakcie której edukacja muzyczna przeplatała się z rytmem, harmonią i dobrą zabawą. Dorosła publiczność uczestniczyła w Jazzowym Maratonie Filmowym – ciekawej formie przekazu artystycznego, łączącej piękne historie i dylematy ludzkie z jazzowym soundtrack'iem. W ramach piątej edycji odbyła się również Wigilia Jazzowa – koncert świątecznych piosenek i kolęd, okraszonych jazzową nutą przez wokalne znakomitości: Karen Carroll i Jacka Kotlarskiego.

Przed nami szósta edycja Festiwalu „Hałda Jazz”, która ponownie odbędzie się na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green będzie nadal wspierać to przedsięwzięcie.



Więcej: www.haldajazz.com











© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU