Aktualności

 

Dziewiąta edycja festiwalu Hałda Jazz z Tomaszem Stańko na czele

2016-11-28

Dziewiąta edycja Festiwalu Hałda Jazz - Bogatynia 2016 za nami. Pięć festiwalowych pozycji postawiło na edukację muzyczną milusińskich, elektroniczne brzmienie, najlepszą improwizację jazzową, klasykę jazzu oraz na światowy poziom z wirtuozerią gry mistrza Stańko. Tradycyjnie Festiwal odbył się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury w dniach 24-26 listopada 2016 roku. W zaledwie trzy dni miłośnicy improwizacji jazzowych uczestniczyli w różnorodnym podejściu do sztuki rodem z Nowego Orleanu. Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się Małą Akademią jazzu (MAJ), czyli projektem muzycznym skierowanym do przedszkolaków. Wykładowcami tegorocznej Małej Akademii Jazzu byli Anna Rejda – wokalistka, Karolina Pernal – saksofonistka i flecistka, Marcin Fic – trębacz, Kamil Abt – gitarzysta, Mateusz Maniak – perkusista i Krzysztof Witkowski – gitarzysta basowy (twórca ,,Hałda Jazz’’).

  Każdy z artystów zaprezentował milusińskim instrument, na którym grał oraz opowiedział o jego roli w zespole. Ponadto dzieci przyswoiły wiedzę na temat dzielenia całej nuty na wartości mniejsze. Jako symbol nuty całej nuty milusińscy otrzymali jabłko, które również można podzielić na części mniejsze. Przedszkolaki otrzymały instrukcję obsługi jabłuszka, czyli z sugestią podzielenia się nim z rodzicami i rodzeństwem. Warsztaty zakończyły się wspólnym wykonaniem przez dzieci i artystów utworu "When  the Saints Go Marching In".

  Pierwszy festiwalowy dzień zakończył wieczorny koncert Ilony Damięckiej - pianistki, wokalistki, kompozytorki, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, która zaprezentowała mocne i energetyczne brzmienie w środkowym nurcie jazzu. Artystce towarzyszyli uznani muzycy polskiej sceny jazzowej tacy jak: Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Przemysław Jarosz (perkusja). W festiwalowy piątek scena jazzowej hałdy prezentowała premierę nowego albumu MONTE ALBÁN, który ukazał się pod koniec października 2016.

 Koncert saksofonisty Adama Pierończyka z zespołem przeniósł zebranych gości w muzyczna podróż, ukazując nowoczesne podejście do muzyki, znajdując miejsce dla elektronicznych eksperymentów, free jazzowej improwizacji oraz niesfornych, synkopowanych rytmów. Wykonane przez formacje saksofonisty dzieło przeniosło zgromadzoną publiczność do jednego z najbardziej enigmatycznych miejsc na świecie, jakim jest Monte Albán. Muzycy prezentując program koncertu podjęli próbę opisania dźwiękiem historycznej zabudowy, olbrzymiego tarasu sprzed wieków (wielkości ok. sześćdziesięciu stadionów piłkarskich) kojarzącej się raczej archaicznym portem lotniczym, przeznaczonym dla statków kosmicznych lub makieta do filmu science-fiction. W towarzystwie Adama Pierończyka wystąpili Robert Kubiszyn – gitarzysta basowy oraz John B. Arnold – rdzenny nowojorczyk.

Piątkowy wieczór zakończył sie koncertem znakomitego duetu tj. Anny Rejdy  (wokalistki) i Kamila Abta (gitarzysty). Wykonany przez nich program ,,Życzenie’’ zawierał m.in.: jazzowe interpretacje Chopina.  Prawdziwa uczta jazzowa na najwyższym, światowym poziomie czekała na wszystkich w sobotni, finałowy juz wieczór. Tak też zwieńczeniem tegorocznej

,,Hałdy Jazz’’, ale niewątpliwie również wydarzeniem muzycznym roku był koncert legendarnego, uznanego na świecie Tomasza Stańko, który zaprezentował się ze składem młodych, polskich, wybitnych artystów, jakimi są: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas) oraz Krzysztof Gradziuk (perkusja).

 Prezentowany program  znalazł również miejsce dla utworów z albumu ,,Wisława’’ muzyki, która z najgłębszym uznaniem Tomasz Stańko zadedykował pamięci Wisławy Szymborskiej. Niepowtarzalne dźwięki trąbki mistrza wytworzyły magie i w sposób widoczny wywołały magiczne wzruszenie publiczności. Wzruszenie było jednak obopólne, bo doznał go zarówno sam Tomasz Stańko. Krzysztof Witkowski (twórca festiwalu) wraz z Dorotą Bojakowską (Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy) wręczyli Tomaszowi Stańko pamiątkowe pióro z grawerem ,,z wyrazami szacunku i uznania’’. Ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy pióro stanowiło symbol zapisanych w sercach bogatynian wspomnień, kiedy to Tomasz Stańko przekazał na licytację trąbkę, która została sprzedana za 36 000 zł. Dochód ze sprzedaży trąbki trafił za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej do poszkodowanych w powodzi mieszkańców Bogatyni. Miniona edycja Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz Bogatynia 2016 po raz kolejny pokazała, ze publiczność jest otwarta na nowe muzyczno-jazzowe propozycje oraz sprawiła, ze festiwal ponownie można uznać za bardzo udany. Udział Tomasza Stańko w tegorocznym wydarzeniu niewątpliwie wzmocnił wizerunek i tak już rozpoznawalnej na jazz festiwalowej arenie marki przedsięwzięcia kulturalnego, jakim jest bogatyński festiwal.

Tomasz Stańko Band na Hałda Jazz w Bogatyni.

2016-11-03

Z przyjemnością zapraszamy miłośników synkopowanych rytmów na dziewiątą już odsłonę międzynarodowego festiwalu „Hałda Jazz”, którego realizację zaplanowaliśmy w dniach 24 - 26 listopada br.  

Tegoroczne wydarzenie wzmocni wizerunek i tak już rozpoznawalnej na jazzfestiwalowej arenie marki przedsięwzięcia kulturalnego, jakim jest bogatyński festiwal.  

Zapewne ,,Hałda Jazz’’ nigdy nie dorówna projektom jazzowym jak ,,Jazz nad Odrą’’ czy ,,Jazztopad’’ ale zdecydowanie bez ujmy dla swej szaty na równi z największymi festiwalami na świecie popularyzuje sztukę improwizowaną.  

 

 

W3SchoolsLiczy się jakość a nie ilość, z takiego założenia wyszliśmy tworząc program artystyczny tegorocznej edycji. Mamy tylko pięć festiwalowych pozycji, nie mniej jednak każda z nich w sposób zaplanowany niesie jakieś przesłanie. Najważniejszym z nich jest edukacja muzyczna dzieci, dla których to właśnie przygotowaliśmy Małą Akademię Jazzu (MAJ), która otworzy tegoroczny festiwal. Wykładowcami tegorocznej Małej Akademii Jazzu będą Anna Rejda – wokalistka, Karolina Pernal – saksofonistka i flecistka, Marcin Fic – trębacz, Kamil Abt – gitarzysta, Mateusz Maniak – perkusista i Krzysztof Witkowski – gitarzysta basowy (twórca ,,Hałda Jazz’’).

 


W3Schools Kolejnym programowym założeniem, niosącym w sobie ukryte przesłanie jest koncert wieczorny Ilony Damięckiej - pianistki, wokalistki, kompozytorki, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W swoim dorobku artystycznym ma 3 płyty: Hurry Up, oraz Fifth Side – Femalae Jazz Band DVD/CD, Monk's Midnight. Występy na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, III Miejsce na Konkursie kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 1999 roku, za utwór Bossa For Bosa.

Muzyka tria Ilony Damięckiej  charakteryzuje mocne, energetyczne brzmienie w środkowym nurcie jazzu.  Kompozycje oparte są na wyrazistych motywach, wprowadzających słuchaczy w pogodny nastrój.  Podczas koncertu usłyszymy autorskie utwory wokalno instrumentalne jak i wybrane standardy jazzowe. Artystce towarzyszyć będą uznani muzycy Polskiej Sceny Jazzowej tacy jak: Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Przemysław Jarosz (perkusja).

Jednym słowem, koncert Ilony Damięckiej to wigilia do piątkowo – sobotniego wydarzenia, albo jak kto zechce Duża Akademia Jazzu.

Piątkowy festiwalowy wieczór to podróż przez muzykę improwizowaną w połączeniu z elektroniką.

W3SchoolsADAM PIEROŃCZYK TRIO, polsko – amerykański skład, wykona na bogatyńskiej scenie kompozycje z nowego albumu MONTE ALBÁN, który ukazał się pod koniec października 2016. Poza wybitnym saksofonistą wystąpią również Robert Kubiszyn, który zagra na  gitarze basowej oraz John B. Arnold – rdzenny nowojorczyk - to nie tylko wnuk słynnego autora światowej sławy standardów jazzowych Hoagy Carmichaela (Stardust, Skylark, The Nearness of You), ale przede wszystkim ekscytujący i energetyczny perkusista, który ciągle rozwija swój muzyczny język. Współpracował z takimi artystami jak: Chet Baker, Lee Konitz, Kenny Garrett, Greg Osby, John Abercrombie, Matthew Garrison, John Pattitucci, Reggie Washington.

 

W3SchoolsKolejną pozycją piątkowego wieczoru będzie koncert znakomitego duetu tj. Anny Rejdy (wokalistki) i Kamila Abta (gitarzysty). Wykonywany program ,,Życzenie’’ zawiera jazzowe interpretacje Chopina.

 

 

 

 

A w Sobotę ? Polski skład o światowej renomie. Tomasz Stańko w Bogatyni.   W3Schools

Mistrz Stańko zagra na trąbce a towarzyszyć mu będą Łukasz Ojdana  – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja.

Według tygodnika The New Yorker "jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na  światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, którejnakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak “Balladyna” , “Soul of Things”, “Dark Eyes” (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu “Homeland”), czy “Wisława” - dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.

Został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, m.in: European Jazz Prize; nagrodą Francuskiej Akademii Jazzu: honorową nagrodą krytyków muzycznych - ‘Preis der deutschen Schallplattenkritik’; Złotym Fryderykiem; Paszportem Polityki; wysokimi odznaczeniami państwowym: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na równi z tymi znamienitymi nagrodami można postawić fakt, że Stańko i jego utwór “Suspended Night / Variation VIII” znalazł się w płytowej antologii / kompendium jazzu, stworzonej przez największy na świecie kompleks edukacyjno-badawczy, amerykański Instytut Smithsona. Na ponad 100 zebranych tam utworów, zaledwie garstka to nagrania europejczyków, a idea tej publikacji to prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu. Ale być może jeszcze większym wyróżnieniem jest to, że muzykę Tomasza Stańko słucha Harry Bosch, znany ze swojego doskonałego gustu muzycznego detektyw z powieści jednego z najbardziej popularnych pisarzy kryminałów, Michaela Connelly’ego.

W powieści “Dziewięć smoków" Harry Bosch ścigając przestępców, jak zwykle słucha w samochodzie muzyki. "Dziś wypełnił go muzyką swojego najnowszego odkrycia. Tomasz Stańko był polskim trębaczem, który brzmiał jak duch Milesa Davisa. Jego trąbka grała ostro, a zarazem rzewnie. To była świetna muzyka do prowadzenia inwigilacji. Pozwalała Boschowi zachować czujność. (…) O szesnastej Bosch włączył płytę "Soul of Things" i uznał, że nawet Miles musiałby uznać geniusz Tomasza Stańki".

Ogromną siłą Tomasza Stańko jest intuicja i talent przy dobieraniu składu swoich zespołów. Niedawno uwagę trębacza zwróciła grupa utalentowanych muzyków, w składzie: Łukasz Ojdana na fortepianie, Maciej Garbowski na kontrabasie, Krzysztof Gradziuk na perkusji (na codzień - RGG Trio).


24 i 25 listopada wstęp na koncerty festiwalowe jest wolny 

26 listopada wstęp na koncert Tomasz Stańko Band jest biletowany.

Bilety w przedsprzedaży w kasie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury

informacje: tel. 75 7732 522

cena biletów: w przedsprzedazy od 40 do 80 zł, w dniu koncertu od 60 do 100 zł.

> Ceny biletów i plan widowni <

> Zobacz plakat <


Twórczy Nie – Zależni ponownie w Świdnicy

2016-09-15

W czerwcu br. mieliśmy przyjemność realizacji przedsięwzięcia pn. ,,Twórczy Nie – Zależni’’ aż w czterech miastach a były to Oborniki Śląskie, Bogatynia, Wałbrzych i Świdnica.

Przedsięwzięcie spotkało się z pozytywnym odbiorem zarówno przez uczniów jak i ich opiekunów. Zdecydowana większość młodzieży biorącej udział w ewaluacyjnym badaniu uznała projekt za bardziej ciekawy aniżeli inne formy profilaktyki uzależnień.

Projekt ,,Twórczy Nie – Zależni’’ znalazł również uznanie władz Świdnicy co przełożyło się na fakt, że już 3 października zaprezentujemy naszą akcję kolejnym młodym świdniczanom.

 

Dlatego też mamy przyjemność zapowiedzieć, że Fundacja Promocji Muzyki i Terapii GREEN po raz kolejny organizuje wspólnie z Urzędem Miejskim w Świdnicy program profilaktyki uzależnień skierowany w szczególności do młodzieży, ale też do nauczycieli i pedagogów szkolnych. Projekt promuje postawy związane z życiem wolnym od uzależnień w nietypowy, dostosowany do młodego odbiorcy, sposób. Przedsięwzięcie obejmuje wiele zintegrowanych działań artystycznych i edukacyjnych, mających na celu promowanie trzeźwego i twórczego stylu życia, jako alternatywy wobec uzależnień. Część pierwsza – teoretyczna, w szczególności poświęcona jest edukacji na temat zagrożeń płynących z brania narkotyków i picia alkoholu. Część druga – warsztatowa, to aktywizacja młodych ludzi do wyrażania samych siebie poprzez sztukę. Spotkanie zyska na atrakcyjności, gdyż na młodych świdniczan czeka znakomity koncert brytyjskiego wokalisty Roya Bennetta. Wykona on, wraz z grupą liczących się w Polsce muzyków, koncert prezentujący przeboje największych artystów zmarłych przedwcześnie wskutek nadużywania lub przedawkowania narkotyków i alkoholu. ,,Wciąga nas twórczość. Narkotyki i alkohol nie’’ to kolejne działanie integracyjne mające na celu zaangażowana młodzieży do wykonania zabaw muzyczno - rytmicznych, które będą sprzyjać nie tylko integracji, rozbudzeniu kreatywności, ale i  odreagowaniu napięcia i stresu. To nie wszystkie założenia przewidziane w spotkaniu albowiem program ,,Twórczy Nie – Zależni’’ stwarza możliwość lansowania młodych na prawdziwej scenie. Dlatego też przygotowując się do realizacji wydarzenia rozpoczynamy akcję w szkołach pt. „UMIESZ ŚPIEWAĆ, GRAĆ LUB TAŃCZYĆ Z UŻYWKAMI ZACZNIJ WALCZYĆ''. Co zrobić aby zaprezentować swoją twórczość przed grupą rówieśników? Prosimy o zgłoszenia uczniów, którzy chcieliby zaprezentować swoje umiejętności artystyczne (plastyczne, filmowe, kabaretowe, muzyczne, fotograficzne lub inne) w temacie walki z uzależnieniami do pedagogów szkolnych.

Zaprezentuj się na profesjonalnej scenie - plakat

Hip – Hop w wolnej chwili….

2016-09-14

Mamy przyjemność zaprosić bogatyńską młodzież do udziału w warsztatach muzycznych pt. „Hip Hop w wolnej chwili”. Warsztaty prowadzić będą: brytyjski wokalista Roy Bannett oraz polscy muzycy tj. wokalista Marcin Wawrzynowicz, gitarzysta Tomasz Pacanowski, pianista Artur Florkowski, perkusista Piotr Zarecki oraz autor projektu – Certyfikowany Specjalista Terapii Uzależnień - gitarzysta basowy Krzysztof Witkowski.

Niniejszy projekt realizowany jest w ramach profilaktyki systemowej, jako wiodącej strategii, choć wszelkie działania wchodzą w obszary strategii alternatyw. Według założeń profilaktyki systemowej konieczne jest włączenie do strategii profilaktycznych rodziców, nauczycieli i społeczność lokalną.

 

 

Podczas prowadzonych warsztatów młodzież będzie mogła wziąć udział w:

- układaniu rymowanych tekstów,

- komponowaniu muzyki opartej na samplingu i syntetyzatorach

- tworzeniu przy pomocy komputera tak zwanych „bitów"

Ponadto uczestnicy zajęć będą mogli wziąć udział w warsztatach: wokalnych, gry na gitarach tj. elektrycznej i basowej a także gry na perkusji i keyboardzie. W ramach projektu zakładamy powstanie utworów muzycznych a w ostateczności zaprezentowanie ich jako wspólnego dzieła podczas koncertu finałowego.
Zakładamy, że tematyka wspólnej twórczości mieścić się będzie w tonacji profilaktyki uzależnień. Teksty młodych skoncentrują się na treściach mówiących o trzeźwym, radosnym choć czasami trudnym życiu. Jesteśmy przekonani, że aktywizowanie uczniów w procesy profilaktyczne, które dają mu poczucie własnej partycypacji, stanowią silny walor modelujący jego zrozumienie i zaangażowanie.

Warsztaty rozpoczną się w niedzielę 2 października o godzinie 12.00 w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Projekt adresowany jest do ogółu populacji młodzieży gimnazjalnej, a warsztaty muzyczne dla wybranej grupy o zainteresowaniach muzycznych, w szczególności twórczością Hip-Hop. Zapraszamy do Bogatyni wszystkich mieszkańców regionu na koncert wieczorny, który będzie zwieńczeniem warsztatów, a w którym udział weźmie również Roy Bennett wraz z zespołem.

Koncert odbędzie się również 2 października w Bogatyńskim Ośrodku Kultury – tyle, że o godzinie 18.00. Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Bogatynia wstęp zarówno na warsztaty, jak i koncert jest wolny.

 

Warsztaty muzyczne w Bogatyni - plakat

Roy Bennet w Vertigo

2016-09-10

 Już 1 października w Vertigo Jazz Klubie we Wrocławiu zaprezentuje się Roy Bennet Group. Projekt to autorski band Krzysztofa Witkowskiego, który do współpracy zaprosił m.in.: wokalistę Roya Benneta.

Bennett to rodowity Jamajczyk na co dzień mieszkający w Londynie.  Jego styl i sceniczna ekspresja wyraźnie nawiązują do muzycznych tradycji Jamajki, muzyki funkowej spod znaku Jamesa Browna, soulu czy R&B. Niezwykła żywiołowość, charyzma i ogromna pozytywna energia wokalisty emanuje na cały band, który podczas koncertów tworzy na scenie prawdziwy muzyczny dynamit. To właśnie pojęcie najtrafniej charakteryzuje tą polsko - angielską formację, której frontmanem jest oczywiście Roy Bennet. Oprócz Bennetta Krzysztof do współpracy zaprosił znaczących w Polsce muzyków, a są nimi: Grzegorz Daroń –  Muzyk, kompozytor, producent i oczywiście w składzie tym perkusista. Kolejnym fachowcem w Roy Bennet Group jest gitarzysta Tomasz Pacanowski. Na instrumentach klawiszowych grać będzie Artur Florkowski, to właśnie jego piosenka „Love in Your Eyes” została doceniona przez Marka Niedźwiedzkiego i znalazła się w 10 wydaniu  składanki „Smooth Jazz Cafe”.

Pełną energii sekcję dętą tym razem tworzyć będzie małżeństwo, w skład którego wchodzą : Karolina Pernal, zagra na saksofonach różnych i flecie oraz kierownik sekcji dętej, muzyk, kompozytor i aranżer w tym związku puzonista Bartosz Pernal. W chórkach natomiast zaśpiewają wierni Roy Bennet Group - Kasia Mirowska oraz Marcin Wawrzynowicz.

Muzyka Roy Bennet Group to energetyczna mieszanka muzyki funk, reggae, soul i r&b z przejawiającą się w aranżacjach harmonią jazzową. Prezentowany podczas koncertu repertuar gwarantuje prawdziwy, dziewięćdziesięciominutowy show, podczas którego wykonywane są autorskie kompozycje z rekomendowanego przez Marka Niedźwieckiego i „radiową trójkę” albumu ,,Positive – Energy’’ oraz covery utworów największych sław, np. Jamesa Browna czy Boba Marleya. Już od początku istnienia Roy Bennet Group znajduje życzliwość i ogromne zainteresowanie mediów udowadniając, że z taką muzyką można dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców w Polsce. To również dowód na to, że dźwięki w stu procentach grane na żywo niosą w sobie niesamowitą moc i energię.

Wrocław 01.10.2016
VERTIGO JAZZ CLUB & RESTAURANT, Oławska 13, g. 19:00
Bilety do nabycia w Klubie
vertigojazz.pl 

1 .. 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 .. 19

© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU