Aktualności

 

Hip - Hop na wakacje

2017-04-19

Już w maju świdniccy gimnazjaliści wezmą udział w warsztatach profilaktycznych, których zwieńczeniem będzie prezentacja wspólnego działa podczas ,,Dni Świdnicy’’, które odbędą się już 2 czerwca.   

Naszym celem jest zainspirowanie młodych ludzi do tworzenia tekstów  profilaktycznych, opowiadających o tym, jak można pokonywać przeciwności, jak mówić NIE NARKOTYKOM, ja zwyciężać samego siebie, jak cieszyć się tym co mamy w sobie, co nas otacza.  

Chcąc uczynić z projektu „Hip - hop na wakacje” przedsięwzięcie umożliwiające skuteczne realizowanie celów profilaktycznych założyliśmy wielotorowe wykorzystanie działań służących podnoszeniu wiedzy, ale nade wszystko pozwalających na rozwijanie umiejętności i kształtowanie postaw. Ponadto chcemy przekazać młodzieży  narzędzia umiejętnego radzenia z zagrożeniach pojawiających się podczas wakacji.  
Poprzez realizację projektu chcemy również pokazać młodym, że jest wyjście z każdej sytuacji, że nie trzeba sięgać po narkotyki i alkohol aby być szczęśliwym. Chcemy pokazać, że pomimo trudności nie wolno się poddawać, że trzeba iść do przodu z podniesioną głową. To właśnie na tego rodzaju Hip-Hopie zamierzamy się skupić.
Jeśli zobaczyłeś w swojej  szkole plakat, wybierz którąś z interesujących Cię kategorii (tutaj plakat),  a następnie zgłoś swój udział w warsztatach u pedagoga szkolnego, wychowawcy bądź nauczyciela jakiegokolwiek przedmiotu.  
Jedynym warunkiem uczestniczenia w warsztatach jest deklaracja tworzenia w oparciu o hasło ,,Wciąga Nas Twórczość. Narkotyki Nie’’

Do rodziców i nauczycieli:

Grupą szczególnie narażoną na ujawnienie się zachowań ryzykownych, w tym niebezpieczne eksperymentowanie z narkotykami, alkoholem i innymi środkami psychoaktywnymi,  prowadzących do uzależnień są osoby w wieku dorastania.
Działania profilaktyczne powinny bazować na wzmacnianiu naturalnych procesów rozwoju, potencjałów i możliwości młodzieży. Patrząc z tej perspektywy okres dojrzewania sprzyja nie tylko ujawnieniu się zachowań ryzykownych, ale i wzmacnianiu dążenia większości młodych ludzi do pozytywnego rozwoju. Specyfika okresu dojrzewania czyni z niego zatem niezwykle sensytywnym czasem  dla oddziaływań profilaktycznych, wzmacniających czynniki chroniące przed zachowaniami ryzykownymi oraz kształtowanie pozytywnych i prozdrowotnych postaw. Eksperci dostrzegają potrzebę masowego docierania z działaniami profilaktycznymi do wielu populacji: dzieci, młodzieży, młodych dorosłych, rodziców, różnych grup zawodowych. Wśród skutecznych strategii profilaktyki uniwersalnej wymieniają m.in.  aktywne kształtowanie przekazów kulturowych oraz wzmacnianie środowisk potencjalnie profilaktycznych w jego funkcji wychowawczej,  w tym ruchy młodzieżowe i organizacje pozarządowe, określone grupy zawodowe, na przykład lekarze, nauczyciele, urzędnicy, ludzie mediów (K. Wojcieszek, 2006).
O czym należy pamiętać? 


Zachęcamy również do zapoznania się z naszą ostatnią edycją projektu, którą znaleźć można pod tym linkiem

Wesołych Świąt Wielkiej Nocy

2017-04-10

 

Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych, 
pełnych nadziei oraz miłości,
Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań,
wśród rodziny i najbliższych przyjaciół 
życzy Zarząd Fundacji Green 

Niech dla Państwa gra muzyka przez rok cały

2016-12-23

Pragniemy serdecznie podziękować 
za zaufanie i współpracę w 2016 roku
wszystkim naszym Darczyńcom, Partnerom
I Przyjaciołom.

Niech dla Państwa gra muzyka przez rok cały,
a w noc wigilijną, w blasku świec
melodia kolęd płynie w mrok.

Niech Wam przyniesie radości moc 
i wiele szczęścia w Nowy 2017 Rok.
Składamy życzenia spokojnych i radosnych
Świąt Bożego Narodzenia
Merry Christmas and Happy New Year!  

Dziewiąta edycja festiwalu Hałda Jazz z Tomaszem Stańko na czele

2016-11-28

Dziewiąta edycja Festiwalu Hałda Jazz - Bogatynia 2016 za nami. Pięć festiwalowych pozycji postawiło na edukację muzyczną milusińskich, elektroniczne brzmienie, najlepszą improwizację jazzową, klasykę jazzu oraz na światowy poziom z wirtuozerią gry mistrza Stańko. Tradycyjnie Festiwal odbył się w Bogatyńskim Ośrodku Kultury w dniach 24-26 listopada 2016 roku. W zaledwie trzy dni miłośnicy improwizacji jazzowych uczestniczyli w różnorodnym podejściu do sztuki rodem z Nowego Orleanu. Tegoroczna edycja festiwalu rozpoczęła się Małą Akademią jazzu (MAJ), czyli projektem muzycznym skierowanym do przedszkolaków. Wykładowcami tegorocznej Małej Akademii Jazzu byli Anna Rejda – wokalistka, Karolina Pernal – saksofonistka i flecistka, Marcin Fic – trębacz, Kamil Abt – gitarzysta, Mateusz Maniak – perkusista i Krzysztof Witkowski – gitarzysta basowy (twórca ,,Hałda Jazz’’).

  Każdy z artystów zaprezentował milusińskim instrument, na którym grał oraz opowiedział o jego roli w zespole. Ponadto dzieci przyswoiły wiedzę na temat dzielenia całej nuty na wartości mniejsze. Jako symbol nuty całej nuty milusińscy otrzymali jabłko, które również można podzielić na części mniejsze. Przedszkolaki otrzymały instrukcję obsługi jabłuszka, czyli z sugestią podzielenia się nim z rodzicami i rodzeństwem. Warsztaty zakończyły się wspólnym wykonaniem przez dzieci i artystów utworu "When  the Saints Go Marching In".

  Pierwszy festiwalowy dzień zakończył wieczorny koncert Ilony Damięckiej - pianistki, wokalistki, kompozytorki, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, która zaprezentowała mocne i energetyczne brzmienie w środkowym nurcie jazzu. Artystce towarzyszyli uznani muzycy polskiej sceny jazzowej tacy jak: Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Przemysław Jarosz (perkusja). W festiwalowy piątek scena jazzowej hałdy prezentowała premierę nowego albumu MONTE ALBÁN, który ukazał się pod koniec października 2016.

 Koncert saksofonisty Adama Pierończyka z zespołem przeniósł zebranych gości w muzyczna podróż, ukazując nowoczesne podejście do muzyki, znajdując miejsce dla elektronicznych eksperymentów, free jazzowej improwizacji oraz niesfornych, synkopowanych rytmów. Wykonane przez formacje saksofonisty dzieło przeniosło zgromadzoną publiczność do jednego z najbardziej enigmatycznych miejsc na świecie, jakim jest Monte Albán. Muzycy prezentując program koncertu podjęli próbę opisania dźwiękiem historycznej zabudowy, olbrzymiego tarasu sprzed wieków (wielkości ok. sześćdziesięciu stadionów piłkarskich) kojarzącej się raczej archaicznym portem lotniczym, przeznaczonym dla statków kosmicznych lub makieta do filmu science-fiction. W towarzystwie Adama Pierończyka wystąpili Robert Kubiszyn – gitarzysta basowy oraz John B. Arnold – rdzenny nowojorczyk.

Piątkowy wieczór zakończył sie koncertem znakomitego duetu tj. Anny Rejdy  (wokalistki) i Kamila Abta (gitarzysty). Wykonany przez nich program ,,Życzenie’’ zawierał m.in.: jazzowe interpretacje Chopina.  Prawdziwa uczta jazzowa na najwyższym, światowym poziomie czekała na wszystkich w sobotni, finałowy juz wieczór. Tak też zwieńczeniem tegorocznej

,,Hałdy Jazz’’, ale niewątpliwie również wydarzeniem muzycznym roku był koncert legendarnego, uznanego na świecie Tomasza Stańko, który zaprezentował się ze składem młodych, polskich, wybitnych artystów, jakimi są: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas) oraz Krzysztof Gradziuk (perkusja).

 Prezentowany program  znalazł również miejsce dla utworów z albumu ,,Wisława’’ muzyki, która z najgłębszym uznaniem Tomasz Stańko zadedykował pamięci Wisławy Szymborskiej. Niepowtarzalne dźwięki trąbki mistrza wytworzyły magie i w sposób widoczny wywołały magiczne wzruszenie publiczności. Wzruszenie było jednak obopólne, bo doznał go zarówno sam Tomasz Stańko. Krzysztof Witkowski (twórca festiwalu) wraz z Dorotą Bojakowską (Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy) wręczyli Tomaszowi Stańko pamiątkowe pióro z grawerem ,,z wyrazami szacunku i uznania’’. Ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy pióro stanowiło symbol zapisanych w sercach bogatynian wspomnień, kiedy to Tomasz Stańko przekazał na licytację trąbkę, która została sprzedana za 36 000 zł. Dochód ze sprzedaży trąbki trafił za pośrednictwem Polskiej Akcji Humanitarnej do poszkodowanych w powodzi mieszkańców Bogatyni. Miniona edycja Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz Bogatynia 2016 po raz kolejny pokazała, ze publiczność jest otwarta na nowe muzyczno-jazzowe propozycje oraz sprawiła, ze festiwal ponownie można uznać za bardzo udany. Udział Tomasza Stańko w tegorocznym wydarzeniu niewątpliwie wzmocnił wizerunek i tak już rozpoznawalnej na jazz festiwalowej arenie marki przedsięwzięcia kulturalnego, jakim jest bogatyński festiwal.

Tomasz Stańko Band na Hałda Jazz w Bogatyni.

2016-11-03

Z przyjemnością zapraszamy miłośników synkopowanych rytmów na dziewiątą już odsłonę międzynarodowego festiwalu „Hałda Jazz”, którego realizację zaplanowaliśmy w dniach 24 - 26 listopada br.  

Tegoroczne wydarzenie wzmocni wizerunek i tak już rozpoznawalnej na jazzfestiwalowej arenie marki przedsięwzięcia kulturalnego, jakim jest bogatyński festiwal.  

Zapewne ,,Hałda Jazz’’ nigdy nie dorówna projektom jazzowym jak ,,Jazz nad Odrą’’ czy ,,Jazztopad’’ ale zdecydowanie bez ujmy dla swej szaty na równi z największymi festiwalami na świecie popularyzuje sztukę improwizowaną.  

 

 

W3SchoolsLiczy się jakość a nie ilość, z takiego założenia wyszliśmy tworząc program artystyczny tegorocznej edycji. Mamy tylko pięć festiwalowych pozycji, nie mniej jednak każda z nich w sposób zaplanowany niesie jakieś przesłanie. Najważniejszym z nich jest edukacja muzyczna dzieci, dla których to właśnie przygotowaliśmy Małą Akademię Jazzu (MAJ), która otworzy tegoroczny festiwal. Wykładowcami tegorocznej Małej Akademii Jazzu będą Anna Rejda – wokalistka, Karolina Pernal – saksofonistka i flecistka, Marcin Fic – trębacz, Kamil Abt – gitarzysta, Mateusz Maniak – perkusista i Krzysztof Witkowski – gitarzysta basowy (twórca ,,Hałda Jazz’’).

 


W3Schools Kolejnym programowym założeniem, niosącym w sobie ukryte przesłanie jest koncert wieczorny Ilony Damięckiej - pianistki, wokalistki, kompozytorki, absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W swoim dorobku artystycznym ma 3 płyty: Hurry Up, oraz Fifth Side – Femalae Jazz Band DVD/CD, Monk's Midnight. Występy na licznych festiwalach w Polsce i za granicą, III Miejsce na Konkursie kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy w 1999 roku, za utwór Bossa For Bosa.

Muzyka tria Ilony Damięckiej  charakteryzuje mocne, energetyczne brzmienie w środkowym nurcie jazzu.  Kompozycje oparte są na wyrazistych motywach, wprowadzających słuchaczy w pogodny nastrój.  Podczas koncertu usłyszymy autorskie utwory wokalno instrumentalne jak i wybrane standardy jazzowe. Artystce towarzyszyć będą uznani muzycy Polskiej Sceny Jazzowej tacy jak: Piotr Lemańczyk (kontrabas) i Przemysław Jarosz (perkusja).

Jednym słowem, koncert Ilony Damięckiej to wigilia do piątkowo – sobotniego wydarzenia, albo jak kto zechce Duża Akademia Jazzu.

Piątkowy festiwalowy wieczór to podróż przez muzykę improwizowaną w połączeniu z elektroniką.

W3SchoolsADAM PIEROŃCZYK TRIO, polsko – amerykański skład, wykona na bogatyńskiej scenie kompozycje z nowego albumu MONTE ALBÁN, który ukazał się pod koniec października 2016. Poza wybitnym saksofonistą wystąpią również Robert Kubiszyn, który zagra na  gitarze basowej oraz John B. Arnold – rdzenny nowojorczyk - to nie tylko wnuk słynnego autora światowej sławy standardów jazzowych Hoagy Carmichaela (Stardust, Skylark, The Nearness of You), ale przede wszystkim ekscytujący i energetyczny perkusista, który ciągle rozwija swój muzyczny język. Współpracował z takimi artystami jak: Chet Baker, Lee Konitz, Kenny Garrett, Greg Osby, John Abercrombie, Matthew Garrison, John Pattitucci, Reggie Washington.

 

W3SchoolsKolejną pozycją piątkowego wieczoru będzie koncert znakomitego duetu tj. Anny Rejdy (wokalistki) i Kamila Abta (gitarzysty). Wykonywany program ,,Życzenie’’ zawiera jazzowe interpretacje Chopina.

 

 

 

 

A w Sobotę ? Polski skład o światowej renomie. Tomasz Stańko w Bogatyni.   W3Schools

Mistrz Stańko zagra na trąbce a towarzyszyć mu będą Łukasz Ojdana  – fortepian, Maciej Garbowski – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja.

Według tygodnika The New Yorker "jeden z najbardziej oryginalnych i nowatorskich trębaczy jazzowych świata”. Ton jego trąbki i wyjątkowe kompozycje, stanowią o jego legendzie i niepodważalnej pozycji na  światowej scenie. Od lat nagrywa dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM, którejnakładem ukazały się m.in. takie albumy, jak “Balladyna” , “Soul of Things”, “Dark Eyes” (muzyka z tej płyty jest wykorzystana w amerykańskim serialu “Homeland”), czy “Wisława” - dedykowana noblistce Wisławie Szymborskiej, z którą Stańko też miał honor współpracować.

Został nagrodzony wieloma wyróżnieniami, m.in: European Jazz Prize; nagrodą Francuskiej Akademii Jazzu: honorową nagrodą krytyków muzycznych - ‘Preis der deutschen Schallplattenkritik’; Złotym Fryderykiem; Paszportem Polityki; wysokimi odznaczeniami państwowym: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Na równi z tymi znamienitymi nagrodami można postawić fakt, że Stańko i jego utwór “Suspended Night / Variation VIII” znalazł się w płytowej antologii / kompendium jazzu, stworzonej przez największy na świecie kompleks edukacyjno-badawczy, amerykański Instytut Smithsona. Na ponad 100 zebranych tam utworów, zaledwie garstka to nagrania europejczyków, a idea tej publikacji to prezentacja największych legend i innowatorów w historii jazzu. Ale być może jeszcze większym wyróżnieniem jest to, że muzykę Tomasza Stańko słucha Harry Bosch, znany ze swojego doskonałego gustu muzycznego detektyw z powieści jednego z najbardziej popularnych pisarzy kryminałów, Michaela Connelly’ego.

W powieści “Dziewięć smoków" Harry Bosch ścigając przestępców, jak zwykle słucha w samochodzie muzyki. "Dziś wypełnił go muzyką swojego najnowszego odkrycia. Tomasz Stańko był polskim trębaczem, który brzmiał jak duch Milesa Davisa. Jego trąbka grała ostro, a zarazem rzewnie. To była świetna muzyka do prowadzenia inwigilacji. Pozwalała Boschowi zachować czujność. (…) O szesnastej Bosch włączył płytę "Soul of Things" i uznał, że nawet Miles musiałby uznać geniusz Tomasza Stańki".

Ogromną siłą Tomasza Stańko jest intuicja i talent przy dobieraniu składu swoich zespołów. Niedawno uwagę trębacza zwróciła grupa utalentowanych muzyków, w składzie: Łukasz Ojdana na fortepianie, Maciej Garbowski na kontrabasie, Krzysztof Gradziuk na perkusji (na codzień - RGG Trio).


24 i 25 listopada wstęp na koncerty festiwalowe jest wolny 

26 listopada wstęp na koncert Tomasz Stańko Band jest biletowany.

Bilety w przedsprzedaży w kasie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury

informacje: tel. 75 7732 522

cena biletów: w przedsprzedazy od 40 do 80 zł, w dniu koncertu od 60 do 100 zł.

> Ceny biletów i plan widowni <

> Zobacz plakat <


1 .. 5 - 6 - 7 - 8 - 9 - 10 .. 19

© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU