Aktualności

 

Najserdeczniejsze życzenia!

2015-12-23

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia
Życzymy Państwu wielu radosnych chwil w gronie najbliższych osób,
ale także odpoczynku od problemów codzienności.
Nie zapomninajmy też o tym, by w chwilach tym towarzyszyła
nam Muzyka potęgując jeszcze bardziej atmosferę ciepła i radości.
Pamiętajmy także o tych, którzy te Święta spędzają samotnie
i którym na pewno sprawią radość: ciepłe słowo, miły gest, lub uśmiech
okazane w tych szczególych dniach.


Zarząd
Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green

Ósmy raz w Bogatyni jazz…

2015-11-16

VIII Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz – Bogatynia 2015 już za nami. Przez dwa dni bogatyńska - i nie tylko - publiczność, miała okazję obcowania z muzyką jazzową najwyższej próby. Tegoroczne wydanie imprezy cechowała różnorodność w podejściu do muzyki jazzowej, prezentowana przez poszczególnych wykonawców. Festiwal rozpoczął się, przy wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, w piątek 13-ego listopada. Pierwszym festiwalowym wydarzeniem był koncert wybitnego polskiego saksofonisty Adama Wendta oraz jego zespołu z udziałem pochodzącej z hiszpańskiej Walencji wokalistki i kompozytorki - Laury Cubi. Jej wyjątkowy głęboki głos, gorący temperament i płynący z serca przekaz, w połączeniu z nastrojową muzyką inspirowaną tangiem, muzyką hiszpańską i jazzową, spowodował niezwykle ciepłe przyjęcie artystów przez żywo reagującą publiczność. Laura zdobyła też serca słuchaczy swą miłością do Polski oraz znajomością naszego ojczystego języka.

W drugiej części festiwalowego wieczoru przyszedł czas na prezentację autorskiego projektu pn. „Jazzowa Imigracja” wg pomysłu basisty Krzysztofa Witkowskiego, który zaprosił do składu Artura Florkowskiego, Grzegorza Daronia, Marcina Wawrzynowicza, Tomka Pacanowskiego, Piotra Szweca, Grzegorza Pastuszkę oraz Sebastiana Złotowicza. W pierwszej kolejności artyści ukazali publiczności wędrówkę muzyki jazzowej z Nowego Orleanu do Europy a następnie jej wpływ na muzykę współczesną. Na uwagę, prócz zróżnicowanego repertuaru, zwracało też bogactwo instrumentarium. W ośmioosobowym składzie, prócz wokalu i tradycyjnych dla jazzu instrumentów, takich jak gitara, bas, perkusja, saksofon, można było posłuchać głębokiego brzmienia tuby, instrumentów strunowych o wyraźnie orientalnym rodowodzie (Bağlama), czy ubarwiających wszystko nowoczesnych brzmień syntezatorów oraz samplerów (ujarzmianych na scenie przez Sebastiana Złotowicza). Ten różnorodny i zaskakujący koncert bardzo przypadł do gustu zgromadzonej publiczności. Pierwszy dzień na pewno zaostrzył apetyty i zwiększył oczekiwania co do kolejnego dnia imprezy.

W sobotę 14 listopada festiwalowa publiczność miała okazję wysłuchać kolejnego niezywkłego projektu, który ukazywał muzykę jazzową i improwizowaną w niecodziennym świetle. Mowa o duecie IVO&SEBA, który tworzą wokalistka Iwona Kmiecik oraz perkusista Sebastian Kuchczyński. Obojgu za pomocą niewielkiego instrumentarium (perkusji, klawisza, wokalu i różnych rytmicznych przeszkadzajek) udało się stworzyć niezwykłe bogactwo brzmienia. W urozmaiconym repertuarze znalazło się m.in. niecodzienne wykonanie utworu Crystal Silence, którego autorem jest Chick Corea.

Najbliższy tradycyjnemu jazzowemu graniu był zamykający tegoroczną edycję festiwalu koncert Bartosz Pernal Quartet. Artyści zagrali utwory będące muzyczną wędrówką przez chyba wszystkie dekady jazzu. W instrumentarium można było usłyszeć puzon, saksofon, perkusję oraz jeden z pierwszych modeli niezwykle rzadko używanego na scenie instrumentu, jakim są organy Hammonda. Członkowie kwartetu zaprezentowali wirtuozerski i naprawdę światowy poziom wykonania, którego z pewnością nie powstydziliby się muzycy pochodzący z kolebki jazzu, czyli Stanów Zjednoczonych.

Całą VIII edycję Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz należy uznać za niezywkle udaną, zarówno pod względem artystycznym jak i organizacyjnym. To przede wszystkim zasługa pomysłodawcy i niezwykle wytrwałego organizatora festiwalu Hałda Jazz – Krzystofa Witkowskiego. Każdy z tegorocznych wykonawców ukazał zgoła inne podejście do muzyki jazzowej, żaden z wykonawców nie zszedł ze sceny bez towarzyszenia burzy oklasków, wszyscy też zostali wywołani przez zadowoloną publiczność do wykonania bisów. W tym miejscu dla bogatyńskiej publiczności należą się brawa i gorące podziękowania za wspaniały czynny i żywiołowy udział w wydarzeniu, a także wyrobioną w sobie przez lata wrażliwość na piękno muzyki jazzowej i jej spontaniczne okazywanie. Podziękowania należą się też osobom, instytucjom i firmom, dzięki którym ta edycja mogła się w ogóle odbyć. Dziękujemy też TVT Zgorzelec, telewizji dzięki której festiwal mógł być był transmitowany na żywo na cały świat za pomocą łączy internetowych. Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy za rok na IX edycji festiwalu Hałda Jazz.

Galeria zdjęć z imprezy znajduje się  >TUTAJ<

 

13 i 14 listopada odbędzie się VIII Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz - Bogatynia 2015!

2015-11-03

Mamy przyjemność zapowiedzieć kolejną odsłonę jazzowego przedsięwzięcia, które już od ośmiu lat organizowane jest w Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Poprzednie edycje jazzowej hałdy miały zazwyczaj swój temat przewodni bądź szczególną formę, jak choćby Hałda Jazz w tonacji miłosnej, czy ubiegłoroczna Hałda Jazz w wydaniu świątecznym. Właśnie podczas tej ostatniej odsłony festiwalu organizatorzy, którzy poszczycić się mogli niemałym dorobkiem artystycznym, ze smutkiem przekazali uczestnikom i gościom informację, iż jest to prawdopodobnie ostatnia edycja tej wyjątkowej w naszym regionie imprezy. Powód był w zasadzie jeden, acz bardzo istotny – ekonomiczny. Jednak, jak się okazuje, cuda zdarzają nie tylko w grudniu i dzięki dobrej woli wielu osób, firm i instytucji możliwa jest kontynuacja festiwalu również w tym roku.

Wszystko to oczywiście możliwe było dzięki determinacji i zapałowi twórcy Hałdy Jazz - Krzysztofa Witkowskiego, który zupełnie niedawno, bo w październiku otrzymał nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Tą prestiżową nagrodą został uhonorowany m.in. za promowanie muzyki jazzowej i sztuki improwizowanej na terenie naszego województwa. Tegoroczna edycja festiwalu jest zatem świętem samym w sobie.

Zapewne wszyscy pamiętamy, że Hałda Jazz jest kontynuacją organizowanych przed jej powstaniem koncertów światowych sław jazzu takich jak: Bill Evans, Randy Brecker, Hiram Bullock, David Gilmore czy też Jim Beard. Hałda Jazz ma również swój znaczny dorobek artystyczny i może poszczycić się występami takich sław jazzu jak Ritz Margitza, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Gary Guthman, Piotr Baron, Cornelia i Reggie Moore, Kenny Martin i wielu innych. Choć naszym marzeniem nadal jest goszczenie ścisłej czołówki gwiazd jazzu z Polski i ze świata, to jednak nie mniej ważne są dla nas koncerty wybitnych artystów mniejszego formatu. Pozwalają one bowiem sztuce jazzowej wciąż gościć na bogatyńskiej scenie, a mieszkańcom nadal z nią obcować i podziwiać jej piękno.

Niewątpliwie gwiazdami tegorocznej edycji są: Laura Cubi - hiszpańska kompozytorka i wokalistka mieszkająca na stałe w hiszpańskiej Valenci i wielkiego formatu nasz rodzimy saksofonista Adam Wendt, którzy wystąpią we wspólnym projekcie. Usłyszymy też Jazzową Imigrację, czyli okolicznościowy projekt muzyczny wg. koncepcji Krzysztofa Witkowskiego, mający oddać hołd muzyce jazzowej i jej wpływowi na inne gatunki muzyczne. Hałda Jazz to również miejsce dla młodych i utalentowanych twórców – w tym roku przedstawimy Państwu duet IVO & SEBA, czyli Iwona Kmiecik (śpiew, piano) i Sebastian Kuchczyński (perkusja). Festiwal zamknie koncert Bartosz Pernal Quartet, którego repertuar stanowią przede wszystkim kompozycje autorskie.

Jako organizatorzy Hałda Jazz polecamy także odwiedzenie w dniu 12 listopada Kina KADR 3D w Bogatyni. Przygotowało ono filmowe atrakcje, które z pewnością przypadną do gustu również festiwalowej publiczności.

Mamy nadzieję, iż podobnie jak w latach poprzednich, zaszczycą nas Państwo swą obecnością i tegoroczna edycja festiwalu Hałda Jazz będzie wielkim świętem jazzu i udaną kontynuacją pięknej wieloletniej festiwalowej tradycji. Do zobaczenia 13 i 14 listopada!

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znajdą Państwo klikająć TUTAJNagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego wędruje do Prezesa Zarządu Fundacji Promocji Muzyki i Terpaii Green

2015-10-21

Pragniemy podzielić się z Wami radosną informacją związaną z działalnością Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green. Otóż w dniu 16 października 2015 roku założyciel i prezes zarządu naszej Fundacji - pan Krzysztof Witkowski - został laureatem Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za wybitne osiągnięcia dziedzinie kultury. Doceniono tym samym jego dotychczasową działalność oraz fakt, iż pan Krzysztof w prowadzonych działaniach łączy pasje i umiejętności związane z muzyką, z wiedzą zawodową z zakresu terapii uzależnień. Jako czynny muzyk, animator jazzu oraz Certyfikowany Specjalista Terapii Uzależnień tworzy niezwykle ciekawe przedsięwzięcia związane z muzyką, promując tą dziedzinę sztuki jako środek terapeutyczny. Znajduje też coraz to nowe sposoby upowszechnia jej w różnych formach, oraz dla różnych odbiorców. Jest twórcą kilku autorskich programów profilaktyczno- artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych, wykorzystujących muzykę w profilaktyce uzależnień. Wśród nich warto wymienić chociażby cykle: ,,Młodzi Nie – Zależni'', ,,Kształtowanie poprzez muzykoterapię zdrowych wzorców życia wolnego od narkotyków'', ,,Dla tych, którzy zmienili oblicze muzyki'', „Twórczy Nie-Zależni". Pan Krzysztof Witkowski jest również pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu „Hałda Jazz" w Bogatyni, który w tym roku ma już swą VIII odsłonę. Założył też polsko - angielskiego zespołu Roy Bennet Group, któego jest managerem. Wydawca i producent wykonawczy albumu „Positive Energy". Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości, oraz nowych pomysłów.

Kilka zdjęć z uroczystości znajduję się >TUTAJ<

Mała Akademia Jazzu w Bogatyni.

2015-10-19

Niemal setka dzieci z bogatyńskich szkół wzięła udział w spotkaniu pod popularną nazwą Mała Akademia Jazzu. Odbyło się ono 15 października w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Zorganizowane przez Fundację Green spotkanie miało na celu edukację muzyczną młodych uczestników w zakresie jazzu oraz szeroko pojętej sztuki improwizowanej. Do realizacji tego niełatwego zadania zaproszeni zostali profesjonalni muzycy na co dzień grający muzykę jazzową i wykładający na uczelniach muzycznych. A byli to: Katarzyna Mirowska (wokal), Bartosz Pernal (puzon), Kamil Abt (gitara), Mateusz Maniak (perkusja), Andrzej Michalak (bas, kontrabas) oraz prowadzący całość spotkania Krzysztof Witkowski.
Dzieci od swych wykładowców dowiedziały się podstawowych informacji o muzyce improwizowanej, rytmie, harmonii, melodii, historii muzyki jazzowej, a także najpopularniejszych instrumentach w niej używanych. Wiedzę tą chłonęły uczestnicząc jednocześnie w prostych zabawach rytmiczno-wokalnych, które pozwalały im w praktyce wykorzystać nabyte właśnie informacje teoretyczne. Wiele entuzjazmu wywołała też zaprezentowana na początku bajka edukacyjna, ukazująca historię bogatyńskich tradycji jazzowych w formie trójwymiarowej anima.
W drugiej części spotkania przyszedł czas na praktyczne działania warsztatowe w podgrupach. Dzieci miały za zadanie dopisać, pod okiem wykładowców, po jednej zwrotce do melodii popularnego nowoorleańskiego standardu ,,When The Saints Go Marching In”. Mimo ograniczeń czasowych, dzieci niezwykle twórczo podeszły do sprawy wykazując przy tym dużą spontaniczność i kreatywność. Nie było to jednak ich jedyne zadanie na dziś.
Zwieńczeniem MAJ było bowiem wspólne wykonanie wymyślonych właśnie strof na scenie przy akompaniamencie zaproszonych muzyków. Tak więc prawie stuosobowa grupa wokalna wykonała zadanie bezbłędnie, prezentując się przed swymi pedagogami oraz zaproszonymi gośćmi.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

1 .. 4 - 5 - 6 - 7 - 8 - 9 .. 16

© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU