Aktualności

 

Wesołego Alleluja!

2018-03-28

Zdrowych, spokojnych świąt Wielkanocnych,
pełnych nadziei oraz miłości,
Pogodnego nastroju, oraz najwspanialszych rodzinnych spotkań, 
wśród rodziny i najbliższych przyjaciół
życzy Zarząd Fundacji Green

Przekaż jeden procent podatku!

2018-03-28

Szanowni Państwo,
Każdy z nas może  przeznaczyć 1 % podatku na wybrany przez siebie szczytny cel. Zapewne każdy z Państwa ma swoje priorytety, gdyż są sprawy ważne i mniej ważne. Uważamy, że rozwój muzyczny dzieci i działania alternatywne wśród młodzieży to sprawy rangi najwyższej. Jeśli ktoś z Państwa uzna, że warto wesprzeć nasze działania to polecamy KRS Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green 0000413190.

Więcej o działaniach oraz o tym dlaczego warto nam zaufać, znaleźć można pod tym linkiem --- klik --- 

Kolędy, jazz i przysłupowa architektura

2017-12-20

19 grudnia w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu odbył się niezwykły koncert kolęd i pastorałek. Zainicjowane przez Fundację Promocji Muzyki i Terapii Green wydarzenie przekroczyło najśmielsze oczekiwania. Tak też koncert ,,Kolęd z jazzową nutką’’ przyciągnął uwagę ponad stuosobowej grupy melomanów sztuki improwizowanej.

Magii całemu przedsięwzięciu nadała architektura domu przysłupowego z 1822 r. W 2005 roku miała miejsce translokacja Domu Kołodzieja z Wigancic Żytawskich do Zgorzelca. Prace konserwatorskie przy renowacji obiektu zostały wsparte ze Środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Dziedzictwo Kulturowe”.

Koncert współorganizowała  Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, jaką jest Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu a cały projekt realizowany był w ramach zadania Tożsamość DolnoŚląska.

Należy wspomnieć, że gospodarzami wieczoru byli TVT Tomków, Zagroda Kołodzieja a wsparcie finansowe koncertu zapewnili Gmina Zgorzelec, Insbud Sp. z o.o., Interhurt Sp. z o.o. Oczywiście projekt pn. Kolędy na jazzowo w przysłupowej architekturze  jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego.

W koncercie udział wzięli  Jarek Weber i Katarzyna Mirowska (wokal),Wiesław Mekka (saksofony, flet), Tomasz Pacanowski (gitara) Robert Jarmużek (instr. klawiszowe), Krzysztof Witkowski (gitara basowa), Grzegorz Daroń (perkusja).

Jazz Kolęda, Hej Kolęda

2017-12-19

Kolędy na jazzowo w przysłupowej architekturze.
Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Gmina Zgorzelec, TVT, Zagroda Kołodzieja zapraszają na koncert pt. ,,Kolędy z jazzową nutką’’. 19 grudnia w Zagrodzie Kołodzieja w Zgorzelcu zaprezentujemy Państwu program artystyczny kolęd i pastorałek zaaranżowanych w nowych, ciekawych i pogodnych aranżacjach. Pomimo jazzowej harmonii wykonywane melodie nie tracą nicze swoistego charakteru a cały koncert wprowadzisłuchacza w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Podczas koncertu wystąpią: Jarek Weber i Katarzyna Mirowska (wokal),Wiesław Mekka (saksofony, flet), Tomasz Pacanowski (gitara) Robert Jarmużek (instr. klawiszowe), Krzysztof Witkowski (gitara basowa), Grzegorz Daroń (perkusja). Więcej o Wykonawcach:

 

Jarek Weber. Wokal. Już na początku swej działalności twórczej, koncertując po całym kraju zdobył sympatyków wśród szerszej publiczności. Potwierdzeniem jego talentu była wygrana w jednym z pierwszych telewizyjnych programów muzycznych (TVN - "Droga do Gwiazd ") oraz kontrakt płytowy z wytwórnią Sony. Po nagraniu płyty i koncertach Jarek próbował swoich sił w różnych przestrzeniach muzycznej działalności. Przez 5 lat był wokalistą programu TVP "Jaka to melodia", śpiewał w "Tańcu z Gwiazdami" i wielu innych telewizyjnych programach i koncertach live.
Kasia Mirowska. Wokal. Na co dzień jest nauczycielem śpiewu we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej a także wykładowcą na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa Zielonogórskiego Uniwersytetu. Na stałe związana jest z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Ponadto pracuje jako muzyk sesyjny, jak również prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą, wystąpiła m.in. na Jazzfest Brno, Hildener Jazztage, Muse Festiwal w Selzee, Jazz Bez we Lwowie, 33 Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu, na Hałda Jazz wBogatyni, Wrocławskim Festiwalu Jazzowym, Jazzie nad Odrą, Old Jazz Meeting w Iławie, New Cooperation Zamość-Łuck, na festiwalach jazzowych w Pradze, Koblenz i Gladbeck.
Tomasz Pacanowski. Gitara. Muzyk sesyjny. Gry uczył się od Jarka Śmietany, Piotra Lemańskiego oraz w Warszawskiej Szkole Jazzu pod okiem Brandona Furmana. W 1990 roku z grupą West zdobył I miejsce na festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Dokonał wielu nagrań telewizyjnych i radiowych. Współpracował z K. Herdzinem, P. Biskupskim, A. Przybielskim, M. Jahrem, A. Wendtem, R. Majewskim, W. Waglewskim, M.Pospieszalskim i innymi. Ma na swym koncie współpracę koncertową z Różami Europy oraz z Sidneyem Polakiem.
Wiesław Mekka. Saksofon, flet. Muzyk, aranżer, saksofonista, klarnecista, flecista. W świecie muzycznym jest ceniony za lekkość tworzenia improwizacji, oraz bluesową Barwę dźwięku. Współpracował i na stałe współpracuje z zespołami: Retro Funk, z którym występował w Londynie z Urszulą Dudziak, zespołem PIERSI, WEST, THE ŚLUB, LOS DESPERADOS, FUNKY XL, Zydeco Flow, kabaretem Koń Polski. Współpracował również z Orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej, Orkiestrą Opery Bydgoskiej, Orkiestrą Teatru Studio BUFFO, Orkiestrą Teatru ROMA. Koncertował w Anglii, Niemczech, Francji, Holandii, Węgrzech. Współpracuje m.in. z K. Herdzinem, A. Wendtem, S. Sołdrzyńskim, P. Biskupskim, G. Daroniem, J. Szromem, M. Bogdanowiczem, M. Jahrem, K. Szymanowskim, J. Weberem, F. Quinnem, J. Pelcem, M. Murawskim, W. Mrozkiem, J. Kotlarskim, R. Bennettem, W. Węgrzynem, T. Pacanowskim, W. Królem, G. Nadolnym, A. Sobczyńskim, B. Szetelą, P. Matuszczykiem, B. Wekką, J. Owsjannikowem, P.Olszewskim, M. Świtońskim, W. Chudzińskim, A. Grudzińskim, J. Perlikiem,M. Klimkiem, J. Barowem, J. Kujawą, G. Daroniem, U. Dudziak.
Robert Jarmużek. Instrumenty klawiszowe. Aranżer I kompozytor. Członek zespołów Mikromusic, Guitar Workshop, Mariija, Coherence Quartet.
Krzysztof Witkowski. Gitara basowa. Producent. Twórca i basista zespołu Roy Bennet Group, którego album ,,Positive Energy’’ został objęty patronatem radiowej ,,Trójki’’ oraz osobistą referencją Marka Niedźwiedzkiego. Twórca Międzynarodowego festiwalu ,,Hałda Jazz’’. W 2015 roku z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymał nagrodę ,,Za Wybitne Osiągnięcia w Dziedzinie Kultury’’. Latem 2017 r. został odznaczony honorową odznaką ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej’’ nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Grzegorz Daroń. Perkusja. Kompozytor, Muzyk. Jest kompozytorem muzyki do filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i programów telewizyjnych. Grzegorz jest również autorem piosenek i producentem muzycznym płyt m.in.: albumu ,,Positive Energy – Roy Bennet Group’’ wydanego przez Krzysztofa Witkowskiego. Grzegorz Daroń na co dzień w roli perkusisty gra w zespole Justyny Steczkowskiej. Współorganizatorem koncertu są Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green oraz  Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu - Instytucja Kultury Samorządu Województwa.
Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Województwa Dolnośląskiego

Hałda Jazzowych Uniesień

2017-07-04

Hałda Jazzowych Uniesień

Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz w tym roku obchodził swój
jubileusz. Trzeba przyznać, że zarówno organizatorzy, jak i publiczność mogli się cieszyć pozytywnymi wrażeniami. Miniona odsłona Festiwalu to prawdziwa muzyczna uczta ze swym finalnym sukcesem. Na ten wpłynęło kilka wyróżniających się cech czyli wysoki poziom organizacji, zadowalająca, a zarazem gustowna frekwencja, a także doznania płynące z muzyki serwującej różnorodne smaki jazzu.

Zacznijmy jednak od początku. Tradycją stała się już edukacja muzyczna skierowana do najmłodszych. W tym roku z powodu czasu, w którym odbywał się Festiwal, udało się idealnie wpasować w magię dnia jakim jest pierwszy czerwca. To właśnie podczas Dnia Dziecka w Bogatyńskim Ośrodku Kultury, zebrało się ponad czterystu bogatyńskich przedszkolaków, a także uczniowie klas wczesnego nauczania.
Zgromadzone podczas Małej Akademii Jazzu zacne grono bogatyńskich dzieci okazało się wyjątkowo kreatywne, żywiołowe a zarazem bardzo chętne do współpracy z artystami, którzy oprócz przedstawionej w pigułce historii jazzu, rozpoczęli podstawową naukę nut. 
Wprowadzoną nowością w tegoroczną MAJ zapewne był jazzowy taniec, który bez wątpienia okazał się pomysłem trafionym w przysłowiową ,,10’’. Dzikie tańce pod skrzydełkiem Kasi Kot – Małeckiej to wielka frajda zarówno dla dzieci jak i dla samej mistrzyni tańca. Udział w Małej Akademii Jazzu z zaciekawieniem i wielką uwagą pozwolił milusińskim przejść przez dekady jazzu oraz przyswoić muzyczne terminy, jak: synkopa, skat, improwizacja, nuta czy też nazwy instrumentów. Zaś kulminacyjnym punktem programu było wykonanie, przez wszystkich uczestników MAJ, nowoorleańskiego tematu "When The Saints Go Marchin'In". Zajęcia rytmiczne, edukacja muzyczna połączone ze śpiewem pozwoliły na odreagowanie, integrację i zabawę, a wszystko to niewątpliwie wpłynęło na rozwój i kształtowanie muzycznej, wrażliwej na sztukę młodej osobowości.
     
Finał imprezy odbył się nieco ponad trzy tygodnie później. Był to czas, który został bardzo dobrze spożytkowany przez organizatorów, dzięki czemu wszystkie szczegóły imprezy zostały dopięte na ostatni guzik. Rozpoczęło się 22 czerwca niezwykłą ideą, aby to muzyka wyszła do mieszkańców miasta. Trzeba przyznać, że był to świetny pomysł na promocję i zachęcenie do przyjścia na sam Festiwal. Niewątpliwie jazz uliczny okazał się też wielkim sukcesem, którego wyznacznikiem była ilość mieszkańców, którzy chętnie przystawali i słuchali jazzowych (choć nie tylko) rytmów.  Miłym akcentem jazzu ulicznego okazała się możliwość kontaktu z wykonawcami, którzy bardzo chętnie odpowiadali na różne pytania przechodniów, które to mieściły się w zakresie wykonywanego repertuaru i ogólnie sztuki jazzowej.
Bezsprzecznie wielkie brawa należą się wykonawcą, czyli Swing Machine Andrzeja Michalaka, duetowi, który tworzyli Krzysztof Warmiński i Przemysław Tracz, kwartetowi Marcina Fica oraz Big El-Tur Band pod kierownictwem Ryszarda Drużbiaka! 

    Dzień później rozpoczęły się pierwsze koncerty na wielkiej, festiwalowej scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury, a otwarcia dokonał Pan Andrzej Grzmielewicz czyli Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia. Scena choć wielka to z perspektywy ilości muzyków miejsca aż tak dużo nie było. Jako pierwszy zaprezentował się puzonista i aranżer dr Bartosz Pernal, którego bogatyńska publiczność miała okazję poznać w trakcie ubiegłych edycji Festiwalu. Tym razem artysta zaprezentował swój wielki, szesnastoosobowy band ,,Bartosz Pernal Orchestra’’. W prezentowanym programie znalazły się największe standardy muzyki jazzowej m.in.: God Bless The Child, Bye Bye Blackbird, Satin Doll, I Remember You, Almost Like Being In Love… Big bandowi towarzyszyła Anna Maria Mbayo, wokalistka emanująca uśmiechem, pięknem a równocześnie i co najważniej w tym przypadku wrodzonym jazzowym kunsztem.  

   Wieczór pierwszego dnia festiwalu zamknięty został przez kolejny Big Band, który tym razem stworzony został specjalnie na potrzeby Festiwalu. "Hałda Jazz Project "Dla, tych, którzy zmienili oblicze muzyki" to niewątpliwie sprawdzony i uznany przez publiczność projekt Krzysztofa Witkowskiego. To doborowy skład muzyków i tancerzy. To podróż przez różne zakamarki muzyki. Dwadzieścia dwie osoby na scenie. Z taką właśnie wizją muzyczną i próbą urzeczywistnienia jej podczas jubileuszowej odsłony przedsięwzięcia wyszedł Krzysztof Witkowski basista - twórca Hałda Jazz Festiwalu. Zaaranżowane na potrzeby Festiwalu muzyczno – taneczne widowisko miało na celu oddanie hołdu największym twórcom świata, którzy zmienili oblicze muzyki. Wykonawcami tegoż koncertu byli: Piotr Wojtasik, Tomas Sanchez, Jacek Kotlarski, Grzegorz Daroń, Katarzyna Mirowska, Marcin Warzynowicz, Roy Bennett, Piotr Matuszczyk. Oczywiście to nie pełna lista wykonawców gdyż jest jeszcze kwartet smyczkowy Arteria oraz sekcja dęta w składzie Marcin Gawdzis (trąbka), Wiesław Mekka (saksofon, klarnet, flet), Bartek Halicki (puzon) oraz grupa taneczna pod kierownictwem Piotra Małeckiego. Artyści wykonujący sztukę zwaną tańcem zaprezentowali niezwykłe układy w odpowiednio przygotowanych strojach. Stworzyło to niesamowity klimat i można jedynie żałować, że w programie znalazło się jedynie 14 utworów, a nie zdecydowanie więcej.

   Kolejny festiwalowy dzień stał się ukoronowaniem całego Festiwalu i zarazem podziękowaniem dla twórcy jazzowej hałdy. Podczas finału jubileuszowej edycji Hałda Jazz Krzysztof Witkowski został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Honorową odznakę w imieniu Wice - Premiera Rządu RP Pana Piotra Glińskiego Ministra Kultury wręczył twórcy Festiwalu Wicedyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej MKiDN Pan Piotr Baron. Jest to już kolejny laur, który pokazał, że tak wielka praca na rzecz muzyki może, a nawet jest w naszym kraju doceniana. 

   Po tej pełnej wzruszeń chwili nadszedł czas na jazzowe występki . Rozpoczęło się od koncertu kwintetu wymienionego wcześniej Piotra Barona, który oprócz roli przedstawiciela Pana Ministra Kultury wystąpił na Festiwalu ze swoim świetnym bandem, w skład którego weszli Robert Majewski, Michał Tokaj, Maciej Adamczyk oraz Łukasz Żyta. Choć udało się im zagrać jedynie trzy utwory, to trzeba przyznać, że były one niezwykle treściwe i złożyły się na ponad półtorej godzinną ucztę, okraszoną free jazzowymi improwizacjami, osadzonymi w klimacie Johna Coltrane'a. Bezsprzecznie widać było płynącą radość ze sceny, która bardzo szybko udzieliła się zgromadzonej na sali publiczności.

   Choć wydawać by się mogło, że lepiej być już nie może to jednak tuż po Baronie Polskiego Jazzu, pojawiła się na scenie wybitna polska wokalistka w osobie Grażyny Auguścik, która stworzyła duet z brazylijskim mistrzem gitary, czyli Paulinho Garcią.  Nie obyło się bez niespodzianek, ponieważ zagraniczny gość dotarł na scenę w ostatniej chwili i to po kilkudziesięciu godzinach podróży. To jednak niczego nie zmieniło, ponieważ kiedy tylko popłynęły pierwsze dźwięki bossa novy , to całe zmęczenie odeszło w niepamięć i rozpoczęła się prawdziwa magia, która w całości pochłonęła zgromadzoną publiczność. Artyści zafundowali nam niezwykłą muzyczną podróż od zaaranżowanych na jazzowo utworów The Beatles po utwory brazylijskiego kompozytora Antonio Carlosa Jobima czy też Take Five Dava’e Brubeck’a. Po pięknej muzycznej przygodzie wyjątkową perełką okazał utwór Spoza Nas – kompozycja Mieczysława Szcześniaka do tekstu ks. Jana Twardowskiego, który Paulinho sprostał zaśpiewać w naszym ojczystym języku.To wszystko okraszone zostało niezwykłą narracją Grażyny Auguścik – królowej skatu, wokalistki, która opowiadała ciekawe historie z życia samego duetu.

   Bezsprzecznie 10 edycja Międzynarodowego Festiwalu Hałda Jazz okazała się wielkim sukcesem, który zarazem pokazuje, że jest jeszcze wiele niewykorzystanych możliwości. Otwartość i zapał pracowników Bogatyńskiego Ośrodka Kultury z wielkim sercem Pani Bożeny Mazowieckiej – dyrektor tejże placówki z całą pewnością zostały zauważone i docenione przez liczne grono zgromadzonych melomanów kultury wysokiej. Sama zaś idea Festiwalu pokazuje, że ludzie z pasją są w stanie zorganizować przepiękne wydarzenia, które docierają zdecydowanie dalej niż tylko do mieszkańców samej Bogatyni. 

1 .. 3 - 4 - 5 - 6 - 7 - 8 .. 19

© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU