Aktualności

 

Śpiewaj I Graj Z Nami. Nie Z Narkotykami.

2013-06-11

Już 18 czerwca na zaproszenie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Dzierżoniowie ekipa realizująca program ,,Twórczy Nie – Zależni’’  spotka się z dzierzoniowskimi gimnazjalistami.

Ten autorski program profilaktyczny, którego głównym celem jest kształtowanie zdrowych wzorców życia wolnego od narkotyków wśród dzieci i młodzieży, cieszy się coraz większą popularnością. Przedsięwzięcie składa się z akcji informacyjno – edukacyjnej oraz szeregu działań aktywizujących i inspirujących dzieci i młodzież do wyrażania siebie poprzez sztukę (muzykę, literaturę, film, śpiew, sztuki plastyczne, koncerty).  

Podjęte podczas spotkań z młodzieżą działania z jednej strony ma na celu kształtowanie postaw niezależnych w szerokim tego słowa znaczeniu (wolność od uzależnień, propagowanie niezależności od panujących w społeczeństwie i popkulturze postaw i trendów). Z drugiej zaś strony mają na celu zachęcenie do własnej twórczości, kreatywnego myślenia i wyrażania siebie za pośrednictwem sztuki.

Spotkanie podzielone będzie na dwie części a pierwsza z nich, to  prelekcja, mini wykład oraz udźwiękowione prezentacje multimedialne, mające na celu edukowanie i informowanie o zagrożeniach wynikających z zażywania wszelkiego rodzaju substancji psychoaktywnych.

Część druga spotkania aktywizuje grupę, wprowadza scenki rodzajowe i ma formę castingu  w rodzaju "talent show". Muzycy grając na instrumentach inspirować będą uczestników do poszukiwania własnej twórczej ścieżki, a odbywające się przesłuchania pozwolą poznać zakres możliwych działań na rzecz kreatywnego rozwoju i samorealizacji.

Hałda Jazz w letniej - gorącej odsłonie

2013-06-03

VI Hałda Jazz Festiwal na pewno wzbudzi emocje u wielu jazz fanów. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 27- 29 czerwca i zaoferuje niezapomniane wrażenia artystyczne, ale nie tylko. Już w ubiegłym roku postawiliśmy na edukację jazzową naszych milusińskich, dlatego też z cyklu warsztatów jazzowych dla najmłodszych VI Hałda Jazz Festiwal zaprezentuje autorski spektakl teatralny pt. „Pan Jazz”, który przybliży najmłodszym kulturę i świat jazzu.

W ramach tegorocznego festiwalu odbędzie się spektakl  teatralny  dla dzieci połączony z koncertem muzyki jazzowej. 

„Pan Jazz" to spektakl z młodą obsadą aktorską oferujący urzekającą historię nowoorleańczyka, który przez pomyłkę trafia na ziemie bogatyńskie. Spotykając na swej drodze wielu ludzi, bohater odnajduje zaginione nuty do piosenki, którą jak się okazuje dobrze zna...

Prawdziwym hitem festiwalu jest koncert Leszka Możdżera. Jest to artysta, którego nie trzeba ani reklamować, ani polecać.  Możdżer zaszczyca swą osobą największe festiwale muzyczne na całym świecie a w tym roku mamy przyjemność gościć go również w Bogatyni. Pianista zaprezentuje swój solowy recital.

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych. To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Kompletna lista nagród i wyróżnień przyznanych Leszkowi Możdżerowi znajduje się na www.mozdzer.com.

Festiwal zakończy muzyka z gatunku electro jazz w wykonaniu Loud Jazz Band.  Założycielem zespołu jest polski gitarzysta i kompozytor Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk. Skład grupy jest międzynarodowy; są to muzycy z Norwegii, Polski i Bułgarii: Mirosław „Carlos” Kaczmarczyk/gitara/, Erik Johannessen/puzon/, Wojciech Staroniewicz/saksofon/, Kristian Edvardsen/gitara basowa/, Oystein Skar/fortepian/, Ivan Makedonov/perkusja/, Maciej Ostromecki/instrumenty perkusyjne/, Piotr Iwicki/syntezator, instrumenty perkusyjne/.
Loud Jazz Band istnieje od 20 lat. Przez ten czas wypracował własne brzmienie, wizję muzyki i miejsce na jazzowym rynku. Muzycy grają nowoczesny jazz łącząc skandynawskie melodyjne kompozycje z muzyką rockową. Brzmienie utworów świetnie balansuje pomiędzy muzyką elektryczną, a akustyczną.

Tradycyjnie tegoroczną VI edycję Hałda Jazz Festiwal poprowadzi winny całego zamieszania Krzysztof Witkowski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Jazz Forum oraz Gazety Wojewódzkiej, sponsorami są Miasto i Gmina Bogatynia i Bogatyński Ośrodek Kultury, a produkcją tegorocznej edycji festiwalu zajęli się: Play Art Rafał Karasiewicz oraz Agencja Artystyczna ART.

Życzenia Wielkanocne

2013-03-29

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy Państwu
spokojnych, radosnych i pełnych miłości chwil,
inspiracji w twórczości kulturalnej i sztuce,
harmonii i wrażliwości na piękno muzyki


Zarząd
Fundacji Promocji Muzyki i Terapii Green

Zimowe, ale twórcze powitanie wiosny.

2013-03-28

Seria wiosennych  koncertów w ramach projektu ,,Twórczy Nie – Zależni’’ już za nami. Pomimo zimowej aury powitaliśmy wiosnę w gronie tysiąca  twórczych nie – zależnych uczniów z Bogatyni, Zgorzelca i Lubania.

Spotkania podzielone były na dwie części. Pierwszą z nich stanowił koncert, podczas którego muzycy prezentowali znane przeboje największych artystów zmarłych z powodu nadużywania lub przedawkowania narkotyków. Pojawiły się utwory takich gwiazd, jak: Jimi Hendrix, Jim Morisson, Janis Joplin, Ryszard Riedel, Amy Winehouse czy Whitney Houston.

Tradycyjnie podczas spotkań odbyło się głosowanie na trzeźwość. Poprzez wrzucony głos do urny uczniowie symbolicznie podkreślali możliwość wpływu na dokonywane przez siebie życiowe wybory. Element scenografii stanowiła prezentacja multimedialna ukazująca sylwetki artystów zmarłych z powodu nadużywania, bądź przedawkowania narkotyków.

Druga część koncertu była doskonałą, wspólną zabawą zarówno dla publiczności, jak i całego zespołu z jego świetnym frontmanem Adamem Sypułą na czele. W tej części koncertu przed zgromadzoną publicznością zespół zaprezentował największe przeboje żyjących artystów ze świata. Pojawiły się np. Don't Worry Be Happy - Bobby McFerrin,  Under The Bridge -  Red Hot Chili Peppers i wiele innych. 

W trakcie koncertów artyści zachęcili z powodzeniem do wspólnej twórczości nie tylko młodzież – koncert zakończył się scenicznym show w wykonaniu młodzieży, nauczycieli i artystów: Adam Sypuła (wokal), Marek Popów (gitara), Rafał Karasiewicz (instr. klawiszowe), Artur Florkowski (inst. klawiszowe), Marcin Fic (trąbka), Krzysztof Witkowski (gitara basowa), Łukasz Kowalczyk (perkusja), Michał Lasota (perkusja).

Realizacja przedsięwzięcia możliwa była dzięki wsparciu finansowemu Burmistrzów miast: Bogatyni, Zgorzelca, Lubania oraz Wójta Gminy Zgorzelec. 

"ZA KRATAMI" WOLNOŚĆ Z NAMI. NIE Z NARKOTYKAMI.

2013-03-26

Jest to projekt muzycznych prelekcji antynarkotykowych, skierowanych do więźniów Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu. 26 marca odbyły się tam dwa koncerty wieńczące spotkania profilaktyczne z osadzonymi (koncert dla osób o wysokim ryzyku uzależnienia od narkotyków oraz koncert dla skazanych, uzależnionych od narkotyków,  odbywających obecnie terapię). Na więziennej scenie sali widowiskowej charytatywnie wystąpili: Adam Sypuła – wokal, Rafał Karasiewicz – piano, Marek Popów – gitara, Marcin Fic – trąbka, Krzysztof Witkowski – gitara basowa, Michał Lasota – perkusja.
Pomysł spotkania w Zakładzie Karnym będący rozszerzeniem formuły projektu profilaktyczno – artpystycznego  pn. ,,Twórczy Nie – Zależni’’ Fundacji Promocji Muzyki i Terapii GREEN,  okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę", czego dowodzą odbiór koncertu i komentarze dotyczące części prelekcyjnej spotkania.
Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin, Kurt Cobain, Ryszard Riedel, Amy Winehouse, czy Whitney Houston to nazwiska, które podczas koncertu pomogły ukazać więźniom zarówno ludzką wielkość, jak i słabość. Ich przedwczesna śmierć posłużyła jako dobitny przykład zagrożeń płynących z zażywania narkotyków, a przeboje, które po sobie pozostawili stały się wspólnym językiem dla odbiorców i wykonawców.

Profilaktycznym wzmocnieniem projektu było tzw. głosowanie na trzeźwość. Podczas koncertów skazani otrzymali folder z treściami profilaktycznymi, a w nim kupon do głosowania. Odrywając go i wrzucając do specjalnej urny, więźniowie opowiadali się przeciw używaniu narkotyków. Dzięki temu poczuli, że mają możliwość wpływu na własne decyzje.

Zarówno więźniowie, jak i muzycy podkreślali niezwykłą siłę wzajemnego oddziaływania. Podczas koncertu dało się odczuć ogromne emocje i poczucie wspólnoty. Na kilkadziesiąt minut zatarły się granice między osadzonymi, artystami i funkcjonariuszami SW, którzy po koncercie wspólnie i z podobnie szerokimi uśmiechami pozowali do grupowych fotografii.
Koncert "za kratami" i jego hasło przewodnie ukazały, że pomimo wyroku i kary pozbawienia wolności więźniowie mogą kształtować myśl wolności od narkotyków oraz powrotu do normalnego życia.
Podczas prelekcji inicjator i pomysłodawca - Krzysztof Witkowski mówił o szkodach wynikających z brania narkotyków, ale też o możliwości dokonania wyboru, zmiany na lepsze, wolne od uzależnień życie. Projekt w swoich założeniach doskonale łączy muzyczną pasję oraz zawodowe kompetencje Krzysztofa Witkowskiego, który jest jednocześnie basistą, Prezesem Fundacji Green, a także terapeutą - obecnie w procesie certyfikacji na specjalistę terapii uzależnienia od narkotyków. 

1 .. 13 - 14 - 15 - 16 - 17 - 18 .. 19

© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU