Aktualności

 

"ZA KRATAMI" WOLNOŚĆ Z NAMI. NIE Z NARKOTYKAMI.

2013-03-26

Jest to projekt muzycznych prelekcji antynarkotykowych, skierowanych do więźniów Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu. 26 marca odbyły się tam dwa koncerty wieńczące spotkania profilaktyczne z osadzonymi (koncert dla osób o wysokim ryzyku uzależnienia od narkotyków oraz koncert dla skazanych, uzależnionych od narkotyków,  odbywających obecnie terapię). Na więziennej scenie sali widowiskowej charytatywnie wystąpili: Adam Sypuła – wokal, Rafał Karasiewicz – piano, Marek Popów – gitara, Marcin Fic – trąbka, Krzysztof Witkowski – gitara basowa, Michał Lasota – perkusja.
Pomysł spotkania w Zakładzie Karnym będący rozszerzeniem formuły projektu profilaktyczno – artpystycznego  pn. ,,Twórczy Nie – Zależni’’ Fundacji Promocji Muzyki i Terapii GREEN,  okazał się przysłowiowym "strzałem w dziesiątkę", czego dowodzą odbiór koncertu i komentarze dotyczące części prelekcyjnej spotkania.
Jimi Hendrix, Jim Morrison, Janis Joplin, Kurt Cobain, Ryszard Riedel, Amy Winehouse, czy Whitney Houston to nazwiska, które podczas koncertu pomogły ukazać więźniom zarówno ludzką wielkość, jak i słabość. Ich przedwczesna śmierć posłużyła jako dobitny przykład zagrożeń płynących z zażywania narkotyków, a przeboje, które po sobie pozostawili stały się wspólnym językiem dla odbiorców i wykonawców.

Profilaktycznym wzmocnieniem projektu było tzw. głosowanie na trzeźwość. Podczas koncertów skazani otrzymali folder z treściami profilaktycznymi, a w nim kupon do głosowania. Odrywając go i wrzucając do specjalnej urny, więźniowie opowiadali się przeciw używaniu narkotyków. Dzięki temu poczuli, że mają możliwość wpływu na własne decyzje.

Zarówno więźniowie, jak i muzycy podkreślali niezwykłą siłę wzajemnego oddziaływania. Podczas koncertu dało się odczuć ogromne emocje i poczucie wspólnoty. Na kilkadziesiąt minut zatarły się granice między osadzonymi, artystami i funkcjonariuszami SW, którzy po koncercie wspólnie i z podobnie szerokimi uśmiechami pozowali do grupowych fotografii.
Koncert "za kratami" i jego hasło przewodnie ukazały, że pomimo wyroku i kary pozbawienia wolności więźniowie mogą kształtować myśl wolności od narkotyków oraz powrotu do normalnego życia.
Podczas prelekcji inicjator i pomysłodawca - Krzysztof Witkowski mówił o szkodach wynikających z brania narkotyków, ale też o możliwości dokonania wyboru, zmiany na lepsze, wolne od uzależnień życie. Projekt w swoich założeniach doskonale łączy muzyczną pasję oraz zawodowe kompetencje Krzysztofa Witkowskiego, który jest jednocześnie basistą, Prezesem Fundacji Green, a także terapeutą - obecnie w procesie certyfikacji na specjalistę terapii uzależnienia od narkotyków. 

„WOLNOŚĆ Z NAMI. NIE Z NARKOTYKAMI".

2013-03-22

Pod takim hasłem w dniu 26.03.2013 r. w Zakładzie Karnym Nr 1 we Wrocławiu odbędzie się koncert w ramach projektu ,,Twórczy Nie – Zależni’’ pierwotnie skierowanego do młodzieży szkolnej. Niniejsza propozycja to rozszerzenie formuły projektu profilaktycznego pn. Twórczy Nie – Zależni. Tym razem po raz pierwszy odbiorcami projektu będzie grupa skazanych z oddziału terapeutycznego dla narkomanów oraz grupa uczniów Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ZK Nr 1 we Wrocławiu.

Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green przy współpracy z Zakładem Karnym Nr 1 we Wrocławiu.

Inicjatywa jest wynikiem współdziałania grupy przyjaciół - dawnych absolwentów kierunku resocjalizacji: wychowawczyni Marleny Rabczyńskiej i Prezesa Fundacji Green Krzysztofa Witkowskiego, którzy postanowili połączyć siły, by stworzyć  formę przekazu, która łatwo zostanie zaakceptowana przez więźniów z problemem narkotykowym.  

Koncert za kratami i jego hasło przewodnie ukazują osobom skazanym uzależnionym, że pomimo wyroku i kary pozbawienia wolności mogą kształtować myśl wolności – najpierw od uzależnień - szczególnie od narkotyków, a następnie, w wyniku resocjalizacji, jako wolni i odpowiedzialni w społeczeństwie ludzie.

Projekt jest połączeniem zawodowych aspiracji muzyków z nowoczesną formą profilaktyki uzależnień. Koncert wraz z całym programem dedykowany jest artystom, którzy nadali nowy kierunek muzyce.  

Dostarczenie informacji na temat zagrożeń płynących z zażywania substancji psychoaktywnych oraz uwrażliwienie na skalę tego zjawiska z pewnością przyczyni się do wyrobienia własnego zdania - podjęcia przez osoby pozbawione wolności właściwej, bo wolnej od uzależnień drogi życia.

Spotkanie wzbogaca koncert, na którym zaproszeni muzycy prezentują znane przeboje największych artystów zmarłych przedwcześnie właśnie na skutek nadużywania lub przedawkowania narkotyków. Występ przeplatany jest akcją informacyjno – edukacyjną, podczas której podany jest powód śmierci przedwcześnie zmarłych legend świata muzyki:

Jimi’ego Hendrixa, Jima Morissona, Janis Joplin, Kurta Cobaina, Ryszarda Riedla, Amy Winehouse czy zmarłej przecież nie tak dawno Whitney Houston.

Rusza kolejna edycja projektu „Twórczy Nie – Zależni”

2013-03-19

Nadeszła wiosna a wraz z nią po raz kolejny ruszamy z objazdową akcją „Twórczy Nie – Zależni”. Rozpoczniemy ją już 21 marca koncertem w Bogatyni, któremu przyświeca myśl: "WAGARUJ Z NAMI. NIE Z NARKOTYKAMI". Podczas koncertu razem z tamtejszą młodzieżą będziemy twórczo "wagarować" w sali widowiskowej Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Zaprezentujemy znane przeboje największych artystów, którzy zmarli przedwcześnie na skutek nadużywania lub przedawkowania narkotyków. Dodatkową atrakcją będzie zaproszenie uczestników spotkania do wspólnego występu z nami na scenie.

Kilka dni później - 25 marca - zawitamy do Zgorzelca. Również tam pod hasłem "ŚPIEWAJ Z NAMI. NIE Z NARKOTYKAMI" chcemy zachęcać młodzież do kształtowania niezależnych postaw, wolnych od używek i promowanego przez mass media stylu myślenia oraz życia. Spróbujemy zainspirować do realizacji własnych pasji artystycznych, kreatywnego myślenia oraz do wyrażania siebie za pośrednictwem sztuki.

Cykl wiosennych spotkań zakończymy 27 marca w Lubaniu. Główne hasło tego koncertu "ZAGRAJ Z NAMI. NIE Z NARKOTYKAMI" doskonale oddaje ideę, jaka nam przyświeca podczas organizowanych spotkań. Chcemy, by młodzież "grała" z nami cały rok, żyjąc twórczo i realizując swoje pasje. W tym celu stworzyliśmy serwis informacyjny www.tworczyniezalezni.pl oraz fanpage na www.facebook.com/tworczyniezalezni. To miejsce, w którym można dzielić się swoimi pasjami poprzez zamieszczanie filmów, clipów, grafik, zdjęć, opinii i przemyśleń. Zachęcamy do odwiedzin

W tym roku do pozytywnych działań twórczych inspirować będą: Adam Sypuła – wokal, Marek Popów – gitara, Marcin Fic – trąbka, Artur Florkowski – instr. klawiszowe, Rafał Karasiewicz – piano, Krzysztof Witkowski – gitara basowa, Michał Lasota oraz Łukasz Kowalczyk – perkusja.

„Hałda Jazz” w filmowej odsłonie.

2012-12-27

W grudniu 2012 roku V Międzynarodowy Festiwal Hałda Jazz tym razem w nowatorskiej formie i z nowymi propozycjami.

Po raz pierwszy w historii festiwalu odbyła się Mała Akademia Jazzu (MAJ), w której udział wzięło ponad 300 bogatyńskich maluchów.

Zajęcia rytmiczne, harmonia jazzowa, improwizacja to zagadnienia nieobce już najmłodszym odbiorcom festiwalu.

W ramach festiwalu odbył się również jazzowy maraton filmowy. Dorosła publiczność uczestniczyła w ciekawej formie przekazu artystycznego, łączącej piękne historie i dylematy ludzkie z jazzowym soundtrackiem. Zaprezentowano kultowe produkcje filmowe: „Monolog trębacza” (z muzyką Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego), „Chico i Rita” (muz. Bebo Valdes) i „Ray” (muz. Ray Charles, Craig Armstrong i Stephen Altman).

Gwiazdą tegorocznej Hałdy była charyzmatyczna bluesowa wokalistka Karen Carroll, której towarzyszyli muzycy z wcześniejszych składów wraz z mistrzem trąbki Piotrem Wojtasikiem na czele.

Odbył się również koncert świątecznych piosenek i kolęd, okraszonych jazzową nutą w wykonaniu Jacka Kotlarskiego - śpiew, Piotra Domagały - gitara, Artura Florkowskiego - fortepian, Krzysztofa Witkowskiego - bas i Michała Lasoty - perkusja.

Sponsorami przedsięwzięcia są Miasto i Gmina Bogatynia, Samorząd Województwa Dolnośląskiego, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA – Oddział Elektrownia Turów oraz Bogatyński Ośrodek Kultury. Patronat medialny nad imprezą objęli: magazyn JAZZ FORUM i „Gazeta Wojewódzka”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green.

V Międzynarodowy Festiwal „Hałda Jazz” Bogatynia 2012

2012-12-01

Drodzy Jazz Fani! 

Festiwal powraca na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Tegoroczna, piąta już edycja „Hałda Jazz”, po rocznej nieobecności wraca na scenę Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Festiwal zapowiada się na prawdziwą ucztę artystyczną. Tym razem mamy niespodziankę również dla najmłodszej bogatyńskiej publiczności.

14 grudnia 2012 r. w ramach Festiwalu odbędzie się Mała Akademia Jazzu, w której edukacja muzyczna przeplatać się będzie z zabawą, rytmem i harmonią. Wierzymy, że bogatyńskie przedszkolaki, to przyszłe pokolenia fanów tego gatunku sztuki. Może podczas muzycznych warsztatów uda nam się odkryć jakieś jazzowe talenty?

Tegoroczna „Hałda” to również film. Mamy nadzieję, że dzięki tej formie przekazu artystycznego uda nam się połączyć piękne historie i dylematy ludzkie z jazzowym soundtrack’iem. Dlatego tego samego dnia wieczorem starszą publiczność zapraszamy na Jazzowy Maraton Filmowy, podczas którego prezentowane będą znane produkcje filmowe: „Monolog trębacza” (z muzyką Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego), „Chico i Rita” (muz. Bebo Valdes) i „Ray” (muz. Ray Charles, Craig Armstrong i Stephen Altman).

Kolejny dzień festiwalu - 15 grudnia, wprowadzi nas w prawdziwie świąteczną atmosferę. Sobotnie popołudnie i wieczór upłyną przy dźwiękach świątecznych piosenek i kolęd, okraszonych jazzową nutą. W Wigilii Jazzowej wezmą udział wokalne znakomitości – Karen Carroll i Jacek Kotlarski, którym akompaniować będą: P. Wojtasik (trąbka), T. Wendt (saksofon), M. Fic (trąbka), W. Pruszyński (fortepian), A. Florkowski (pianino el.), P. Domagała (gitara), K. Witkowski (gitara basowa), K. Pełka (kontrabas), M. Lasota (perkusja). Jesteśmy przekonani, że atmosfera zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i możliwość wspólnego kolędowania podczas koncertów 15 grudnia, nadadzą tegorocznej edycji ,,Hałda Jazz’’ szczególnego blasku i niepowtarzalnego klimatu.

Nie zapomnijmy zatem, że Festiwal odbędzie się 14 i 15 grudnia na scenie Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Impreza jest otwarta dla wszystkich, wystarczy tylko pobrać bezpłatny karnet w BOK.

Organizatorem imprezy jest Fundacja Promocji Muzyki i Terapii Green, którą Krzysztof Witkowski powołał do życia w celu wspierania i organizacji inicjatyw muzycznych. Festiwal współfinansują: samorząd Bogatyni, samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA - Oddział Elektrownia Turów.

1 .. 10 - 11 - 12 - 13 - 14 - 15 .. 16

© 2012 FUNDACJA PROMOCJI MUZYKI I TERAPII GREEN // powered by TOTORU